ebook Poczet królowych polskich. Powieść i klucz - Marcin Szczygielski

Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

„Poczet królowych polskich. Powieść i klucz” to powieść obyczajowa pisana z sensacyjnym zacięciem, kryminał splatający polskie i żydowskie losy oraz niezwykły romans, w którym to mężczyźni okazują się słabą płcią. Marcin Szczygielski prezentuje historię kilku pokoleń Polek, które są paniami własnego losu w czasach, w których przyszło im żyć. Co łączy przedwojenną gwiazdę kina, ideową komunistkę i współczesną singielkę?

Nowa powieść Marcina Szczygielskiego to wielowątkowa rodzinna historia, tajemnicze zmiany tożsamości głównych bohaterek oraz niewygodna fortuna, która zamiast wielkim szczęściem okazuje się niechcianym dziedzictwem.

Autor bestsellerowego Berka przygląda się losom polsko-żydowskich społeczności, którym daleko było do harmonijnego współistnienia. Wydobywa na światło dzienne mroczne kulisy przedwojennego showbiznesu, wyrafinowany półświatek wileńskich dandysów i lal czyli gejów.

Poczet królowych polskich to również niezwykły portret Warszawy i Wilna lat 30. Nowoczesna, tętniąca życiem stolica zestawiona jest z dekadenckim Wilnem, miastem w którym to polscy oficerowie dopuszczają się zbrodni. Autor proponuje całkowicie niesztampowy i nieromantyczny, obraz pomników polskiej martyrologii. Nad wszystkim zaś unosi się duch przedwojennej królowej polskiego kina Iny Benity, postaci nietuzinkowej, po której ślad zaginą wraz z upadkiem Powstania Warszawskiego.

Szokujący bieg wydarzeń, wyraziści bohaterowie prowadzący ryzykowną grę oraz niezwykła dbałość o historyczne detale sprawiają, że książkę Marcina Szczygielskiego czyta się z zapartym tchem, niczym psychologiczny thriller i niepokorny portret Polski XX i początku XXI wieku.

Dodaj komentarz


To nie jest pozycja historyczna wbrew pozorom. To opowieść o Polkach spokrewnionych ze sobą. Kanwą powieści były losy polskiej królowej przedwojennego kina, która została skazana na zapomnienie. Książka jest jednak fikcją literacką z elementami romansu i kryminału. Mamy trochę kontrowersyjnych postaci (np. transwestytów), życiowe dramaty i co może ukrywać przeszłość. Fabuła jest sensacyjna i z pewnością wciągnie niejednego czytelnika. Czyta się dość szybko.

Doris - 31 maja 2013 18:18


Niech nikogo nie zmyli tytuł, gdyż książka ta nie jest pomocą naukową mająca służyć zapoznania się z historią władców naszego kraju. Jest to intrygująca i wciągająca powieść kryminalna z dodatkiem sensacji. Dla mnie głównym atutem było Warszawa i Wilno lat 30. XX wieku oraz historia polsko-żydowskiego społeczeństwa. Całość ukazana jest w bardzo przystępny sposób i czyta się z przyjemnością. Polecam.

YoAnna - 26 maja 2013 19:24


To nie jest książka historyczna, choć z historią ma wiele wspólnego. Tak naprawdę to godny polecenia thriller psychologiczny, choć historia rodzinna może wydawać się banalna. Tylko na początku.

Cezary Kolczuga - 21 kwietnia 2013 15:36

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj