ebook Między Niebem a Ziemią - Jan Nowicki

Między Niebem a Ziemią

Nieżyjący od paru lat Skrzynecki, postać barwna, bard i gwiazda "Piwnicy pod Baranami" i świetny aktor prowadzą korespondencyjny dialog. To pomysł godny Krakowa i niezwykłej aury miasta, będącego dla obu artystów wybranym i ukochanym, mimo różnych miejsc urodzenia. Listy krążące między niebem a ziemią, pisane przez Nowickiego do oraz w imieniu zmarłego przyjaciela pełne są poezji, chociaż stanowią prozatorską miniatuę. Gra wyobraźni określa ich istotę, spojrzenie ziemskie konfrontuje się z perspektywą sfery niebiańskiej. Fakt bolesnej nieobecności bliskiej osoby zostaje tym samym złagodzony.

Dodaj komentarz


Jeśli lubicie nie pozbawione humoru opowieści o czarownicach, to ta książka jest dla Was. Pewna dolina, z której trudno się wydostać (nie tylko dosłownie) i pewna wiedźma, dość złośliwa, ale tez momentami życzliwa (lepiej nie mieć jej za wroga). Książka jest zbiorem opowiadań, których główną bohaterką jest właśnie czarownica o „miłym” przezwisku Babcia Jagódka. Opowieści mają w sobie sporą dawkę humoru, ale jest to humor bardziej refleksyjny.

Dark Noise - 9 czerwca 2013 11:56


Trzeba przyznać, że ta książka Brzezińskiej jest jedna z ciekawszych. Wprawdzie to tylko opowieści o pewnej wrednej (choć nie zawsze) czarownicy, ale za to jakie. Świat wykreowany przez autorkę jest wypełniony groteską. Nie pozbawione humoru, ciekawych spostrzeżeń i refleksji historie przyciągną niejednego czytelnika spragnionego czegoś odmiennego w literaturze fantastycznej. Opowiadania są od siebie niezależne, łączy je tylko postać Babuni Jagódki i miejsce akcji.

Doris - 21 maja 2013 09:26


Cóż, sięgając po „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” nie wiem czemu, ale spodziewałam się historii o „dobrej” wiedźmie, która jest życzliwa dla otoczenia i ludzi. Jednak Babunia Jagódka niewiele ma wspólnego z byciem miłą i łagodną. Nie znaczy to jednak, iż lektura tej książki mnie rozczarowała, wręcz przeciwnie. Jest ciekawie, z humorem i ironią. Polecam fanom wiedźm, czarownic i niekoniecznie grzecznych dziewczynek.

YoAnna - 12 maja 2013 17:05


Babcię Jagódkę zna każdy szanujący się fan fantastyki w Polsce. Jest wredna, przebiegła i sprytna jak mało kto. Facetów w wiosce trzyma twardą ręką, a czytelnika zmusza do nieustannego śmiechu.

Aleksandra Skibińska - 5 kwietnia 2013 14:40


Fantastyka Brzezińskiej z "Opowieści..." jest mocno wymieszana ze zwyczajami i wierzeniami wiejskimi i słowiańskimi. W połączeniu z humorem i dobrym stylem autorki powstała interesująca i wciągająca lektura.

Beata Wieczorek - 3 kwietnia 2013 18:48


Babcia Jagódka, wioskowa czarownica o miłym usposobieniu? O nie, na pewno nie. To wiedźma przebiegła, sprytna i nieco złośliwa. Opowiadania Brzezińskiej to kawałek dobrej fantastyki, dość błyskotliwej, zabawnej, momentami pobudzającej do refleksji. Warto przeczytać.

Cezary Kolczuga - 3 kwietnia 2013 10:24


Bardzo lubię publikację listów osobistości sztuki, bo zawsze dają unikalne spojrzenie na oblicza artystów. Często znajdujemy tu informacje, których próżno szukać w biografiach. Korespondencja między Skrzyneckim i Nowickim, obfituje w nowe i ciekawe historie, ale również daje obraz ich bardzo ciepłych i zażyłych relacji.

Artem - 2 kwietnia 2013 20:36


Babcia Jagódka jest wredna, bezlitosna i złośliwa. A to, że czasem komuś pomoże, wynika z tego, że albo jej się nie chce szkodzić, albo ma niezrozumiały przypływ dobrego humoru, albo też potrzebuje czegoś (to trzecie powinnam napisać na pierwszym miejscu, bo zdarza się najczęściej). Czemu więc babcia Jagódka da się lubić? Ano, bo jest szczera. Do bólu. Bo jest przywiązana do doliny, w której mieszka, no, niechby nawet z mieszkańcami. I wreszcie: bo nie jest tylko czarownicą, co i rusz zza mglistych niedomówień wyłania się niewyraźny obraz tej, którą babcia Jagódka naprawdę jest. Wilżyńska Dolina to siermiężne, proste miejsce, czasami sympatyczne, a czasami okrutne i złe, gdzie można sobie uczciwie, czytelniczo podjeść, popić i popuścić pasa. Nic tylko siadać do lektury!

Agnieszka Kolano - 25 marca 2013 00:54


Fajna pozycja dla mężczyzn, choć nie tylko. Ciekawie się to czyta. A zagłębianie w męski punkt widzenia jest nawet fajne.

Panna z mokrą głową - 24 marca 2013 10:18

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj