ebook Kobiety i władza - Magdalena Środa

Kobiety i władza

Książka przedstawia wyniki badań z zakresu historii kobiet w Polsce i innych krajach i regionach świata. Autorzy analizują związki kobiet z władzą od starożytności do końca XX wieku – od dworskiej rywalizacji w czasach Artakserksesa II, przez wizerunki władczyń z dynastii Piastów i Jagiellonów, po dziewiętnasto- i dwudziestowieczne dzieje kobiet. Publikacja powstała w setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki. ****** Women and power The book presents the results of studies on the history of women in Poland as well as in other countries and regions of the world. The authors analyse the relations of women and power from antiquity to the end of the 20th century – from court rivalry in the times of Artaxerxes II, through images of female rulers from the Piast and Jagiellonian dynasties, to women’s history in the 19th and 20th century.

Dodaj komentarz


Książka porusza problemy, które wywołują w niektórych reakcje agresywne (m.in. Środa jest za prawem do aborcji). Etykieta feminizmu nie zachęci do lektury, ale nie należy się zrażać. Z pewnością nie wszyscy zgodzą się z poglądami autorki. Nie ma takiego obowiązku. Nauczmy jednak szanować a nie zwalczać poglądy inne od naszych. Wbrew pozorom o tym też jest ta książka.

Cezary Kolczuga - 2 kwietnia 2013 20:55


Nie podzielam poglądów prof. Środy, ale warto wiem to na pewno dopiero po przeczytaniu tej pozycji. Mimo, że przekrój tematów przez nią poruszany jest dość spory, można dość szybko zrozumieć jaki światopogląd prezentuje. Z pewnością książka spotka się z uznaniem osób wrażliwych na feministyczny punkt widzenia.

Artem - 2 kwietnia 2013 16:41

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj