ebook Szklane miasto - Marek Dryjer

Szklane miasto

Szklane miasto jest książką z gatunku fantastyki postapokaliptycznej. Opisuje losy młodych ludzi, którzy cudem ocaleli po wybuchu ładunku nuklearnego. Ich życie całkowicie się wtedy zmieniło. Szklane miasto to piękny Wrocław i jego zabytki, to także zagłada, zgliszcza i śmierć wszechobecna. To dramat tysięcy, tyle samo ofiar, to także ocaleni. W pierwszej fazie książki ocaleni uciekają ze strefy wybuchu i chronią się przed falą radioaktywną w kompleksie Sky Tower. Liczą na to, że przeczekają najgorsze. Oznaczają swoją pozycję, tworzą zabezpieczenia, przechodzą dekontaminację, podążają w stronę odległego dachu, licząc, że pomoc nadejdzie właśnie stamtąd. Próbują nawiązać łączność, sprowadzić helikopter. W drugiej fazie książki, kiedy dociera do nich, że nie będzie łatwo stamtąd uciec, zaczynają walczyć o przetrwanie. Uświadamiają sobie, że nie są tam sami, że jest tam coś jeszcze... Cały kompleks kryje w sobie wiele tajemnic i niebezpieczeństw, począwszy od błąkających się niedobitków, poprzez grupy wygłodniałych mutantów, a skończywszy na pospolitych bandytach i zdegenerowanych żołdakach. Jego wiedza atomistyczna i jej znajomość budynku ratują im życie, ale czy ocalą je ostatecznie? Muszą walczyć, muszą uciekać, muszą zmierzyć się ze swoimi lękami i słabościami. Nie wiedzą, czy nie zostali napromieniowani. Kobieta po jakimś czasie to odkrywa. Odnajdują dziecko, którym postanawiają się zaopiekować… Książka jest pełna akcji, niebezpieczeństw, szalonych zwrotów, opisów i niespodzianek. Szybko się ją czyta, choć nie jest łatwa. Jej główne motto, to człowieczeństwo, gdzie sztandarową frazą jest nadzieja. Marek Dryjer ur. 27.05.1976 we Wrocławiu. Miłośnik egzystencjalizmu w literaturze. Publikacje i nagrody: Powieść Droga ślepców, Wydawnictwo Radwan, 2010. Debiut książkowy, który został nominowany do Nagrody Angelusa w 2011 r., dla książek wydanych w 2010 roku. Opowiadanie Trzynasty schron zostało nagrodzone ex aequo główną nagrodą w konkursie literackim POLSKIE POSTAPO 2011 i trafi do druku, stając się częścią pierwszego polskiego postapokaliptycznego uniwersum. Opowiadanie Miasto umarłych ludzi zostało nagrodzone w ogólnopolskim konkursie literackim SECRETUM CALIGO 2012 w kategorii horror i będzie opublikowane w formie e-booka. Opowiadanie Bezprawie zostało wyróżnione w konkursie literackim OPOWIEŚCI NIESAMOWITE 2012 i opublikowane w wydaniu specjalnym czasopisma Opowieści niesamowite.

Dodaj komentarz


Kolejna postapokalipsa osadzona w naszym rodzimym Wrocławiu. Oś fabuły obraca się wokół katastrofy nuklearnej i walki ocalałych o przetrwanie. A przychodzi im się zmierzyć z popromiennymi mutantami. Brzmi mało ciekawie oraz oryginalnie i tak jest w istocie. Jedyną zaletą tej książki, jak dla mnie, jest niewielka liczba stron, dzięki czemu niekoniecznie miła przygoda z nią szybko się kończy. Nie polecam.

YoAnna - 29 maja 2013 22:17


Kolejna historia postapokaliptyczna. Tym razem Wrocław i ładunek nuklearny są pretekstem do snucia opowieści. Niezbyt ciekawej moim zdaniem opowieści. Bohaterowie ukrywają się w jednym z wrocławskich wieżowców (nieco zabezpieczonym) i wałczą ze zmienionymi przez promieniowanie osobnikami (o ile wiem choroba popromienna nie następuje tak szybko, a ludzie na nią cierpiący nie stają się potworami). Wyszło mało wiarygodnie niestety. Watki osobiste bohaterów miały pewnie uatrakcyjnić fabułę, ale niewiele zmieniły.

Doris - 28 maja 2013 13:12


Fantastyka połączona z przygodą. Prosty język, krótkie zdania. Może i nie tylko dla młodzieży. Może nawet i straszne. Dla mnie jednak jakieś infantylne, a strachu nie czułem.

Cezary Kolczuga - 8 kwietnia 2013 12:41


Dryjer tworzy pełnokrwiste, mocne powieści. "Szklane miasto" wzbudziło we mnie strach, a jednocześnie zafascynowało jak mało która inna książka.

Aleksandra Skibińska - 8 kwietnia 2013 10:55

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj