ebook Piętnastoletni kapitan - Juliusz Verne

Piętnastoletni kapitan

Fabuła książki to opis podróży z Nowej Zelandii do Afryki odbytej w roku 1873 na brygu "Pilgrim". Śmierć kapitana i załogi przy próbie zapolowania na płetwala spowodowała, że dowódcą statku został piętnastoletni chłopiec - Dick Sand. Biografowie autora twierdzą, że powieść została napisana dla syna Verne'a - Michela.
(Wikipedia).

Dodaj komentarz


Jedna z najbardziej znanych powiesci Verne'a, ktora stala sie juz klasyka powiesci dla mlodziezy. 15 letni chlopak okretowy, Dick Sands, zostaje niespodziewanie kapitanem statku po tym, jak cala zaloga lacznie z kapitanem zostaje zabita przez straszliwego rannego wieloryba. Nowy kapitan zostaje sam na statku, majac pod opieka gromade rozbitkow i pasazerow, oraz zdrajce w osobie zlowrogiego kucharza Negoro, ktory chce zaprowadzic statek do Afryki i wszsytkich na nim sie znajdujacych sprzedac jako niewolnikow.


Historia o tym, jak 15 latek zostaje kapitanem statku. Dla dorosłego czytelnika jest to raczej pomysł dość naiwny i nieprawdopodobny, jednak młodzi poszukiwacze przygód mogą utożsamić się tytułowym bohaterem. Całość, gdy ma się te niewiele lat, wypada dość interesująco, lecz z biegiem lat człowiek dostrzega minus historii. Ale jeśli ktoś szuka nieskomplikowanej i prostej przygotówki, by zabić nudę, można sięgnąć po Verne’a.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj