ebook Robur Zdobywca - Jules Verne

Robur Zdobywca

Odkąd Uncle Prudent został wybrany na prezesa Weldon-Institute, Phil Evans, który został zdegradowany do rangi sekretarza, żywi do niego gorzką urazę i ci zaciekli zwolennicy nawigacji aerostatycznej często są w konflikcie.

Można sobie wyobrazić ich wściekłość, a także innych członków klubu, kiedy człowiek o imieniu Robur, który pojawił się znikąd, bezczelnie twierdził o wyższości statku „cięższego od powietrza”. Wyszydzany i zastraszany, zmuszony jest do ucieczki przed linczującym go tłumem.

Kilka godzin później obaj „baloniarze”, a także Frycollin – czarny sługa Prudenta – zostają porwani i trzymani w niewoli przez Robura na pokładzie jego sterowca „Albatrosa”. Ta fantastyczna maszyna, napędzana wieloma śmigłami, przenosi ich z prędkością dwustu kilometrów na godzinę nad Stanami Zjednoczonymi.

Aby zademonstrować dwom niedowiarkom zalety swojego aparatu, Robur przelatuje nim nad Afryką, Azją, Europą, biegunem południowym oraz oceanami Pacyfikiem i Atlantykiem bez żadnych przystanków na lądzie. Tym samym pobija wszystkie dotychczasowe rekordy czasu i odległości przelotu aerostatem.

Zdeterminowani, by odzyskać wolność, trzej porwani mężczyźni wykorzystują przerwę w locie aerostatku nad wyspą, by zjechać po linie na stały ląd. Zanim to zrobią, wysadzają dynamitem cudownego mechanicznego ptaka, który wraz z załogą rozbija się w morzu.

Wracając do Stanów Zjednoczonych, Prudent i Evans Kończą budowę swojego gigantycznego sterowca, „Go Ahead”. Kilka miesięcy później, w dniu dziewiczego lotu balonu, pojawia się nowy „Albatros”, odbudowany przez cudem uratowanego Robura. Sterowiec, chcąc uciec, wznosi się zbyt wysoko i eksploduje. Robur, wielkoduszny, ratuje swoich dawnych wrogów przed pewną śmiercią, a po proroczej przemowie uwalnia ich i odlatuje żegnany wiwatami publiczności.

Prudentowi i Evansowi, głęboko upokorzonym, pozostaje jedynie wrócić do swojego klubu, by w spokoju pomedytować nad przyszłością żeglugi powietrznej.

Seria wydawnicza Wydawnictwa JAMAKASZ „Biblioteka Andrzeja” zawiera obecnie ponad 70 powieści Juliusza Verne’a i każdym miesiącem się rozrasta. Publikowane są w niej tłumaczenia utworów dotąd niewydanych, bądź takich, których przekład pochodzący z XIX lub XX wieku był niekompletny. Powoli wprowadzane są także utwory należące do kanonu twórczości wielkiego Francuza. Wszystkie wydania są nowymi tłumaczeniami i zostały wzbogacone o komplet ilustracji pochodzących z XIX-wiecznych wydań francuskich oraz o mnóstwo przypisów. Patronem serii jest Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a.