ebook Bielik-Robson. Żyj i pozwól żyć. - Agata Bielik-Robson,Michał Sutowski

Bielik-Robson. Żyj i pozwól żyć.

 

Najważniejsza współczesna filozofka polska, wielbicielka romantycznego liberalizmu i heretyckiej myśli żydowskiej. Znana z profesorskiej charyzmy i ciętego języka. W esejach filozoficznych buduje oryginalny projekt duchowości współczesnego człowieka – w wywiadach i felietonach z pasją atakuje prawicowy kult śmierci, nędzę martyrologii i jałowość inteligenckich debat.

Agata Bielik-Robson w rozmowie z Michałem Sutowskim bezlitośnie szczerze opowiada o polskich mężczyznach i żydowskich mędrcach; urokach bycia mieszczaninem w PRL-u i futbolowym chuliganem w Londynie. Tłumaczy się z młodzieńczego antykomunizmu i wyzwolenia od polskości po katastrofie smoleńskiej. „Żyj i pozwól żyć” to książka o dławiącym życie gnijącym socjalizmie i witalnym, lecz coraz bardziej nieludzkim kapitalizmie.

 

Dodaj komentarz


Odmienny punkt widzenia jest zawsze cenny w tzw. dyskusji społecznej. Niestety mimo wysiłków wydawnictwa Krytyki Politycznej dyskurs jest w Polsce jednoliniowy, a książki z tego wydawnictwa postrzegane jako lewackie i niepotrzebne (wiadomo jakie środowiska sieją taka propagandę). Autorka ma ciekawe poglądy i pewnie niejednego zastanowią (a nawet zmienią jego myślenie), ale obawiam się, że to kolejny "głos wołającego na puszczy".

Cezary Kolczuga - 18 kwietnia 2013 22:21


Świetna książka z bardzo dosadnie i prosto przedstawiającą swoje poglądy autorką. Jest to niejako głos rozsądku w polskiej rzeczywistości.

Aleksandra Skibińska - 18 kwietnia 2013 22:11


Oto punkt widzenia kobiety obdarzonej nietuzinkowym umysłem i ostrym językiem. Warto zapoznać się z jej punktem widzenia, bo może się okazać, że nasz dotychczasowy ogląd spraw nabierze nowego, świeżego tchnienia.

Artem - 29 marca 2013 15:13

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj