
Konflikt arabsko - żydowski. Wybrane problemy. Tom I.
- ebook , nauki społeczne, edukacja, historia , konflikt, kryzys, konflikt bliskowschodni, konflikt arabsko - żydowski, Arabowie, Żydzi, Izrael, bezpieczeństwo biznesu, bezpieczeństwo międzynarodowe, ONZ, Wielka Brytania, Palestyna, Montefiore, islam, judaizm, Syjonizm, kibuc, Bliski Wschód, Kanał Sueski, stosunki międzynarodowe, politologia, prawo międzynarodowe, historia, Ziemia Obiecana, degania, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie kryzysem, historia gospodarcza, Jerozolima, Biblia, Syria, Liban, Jordania, Gaon, Flawisz, Bar Kochba, Machabeusze, Harry Truman, Ben Gurion, Deklaracja niepodległości
5,0
- Autor:
Gniewomir Pieńkowski
- Wydawnictwo:
E-bookowo
- ISBN:9788327242938
- Format:PDF
Konflikt arabsko – żydowski to pojęcie, które odnosi się do wzajemnej walki Żydów ze światem arabskim (nie tylko z Palestyńczykami, ale także Syryjczykami, Jordańczykami, czy też Libańczykami), która swoją kulminację osiąga na terytorium Autonomii Palestyńskiej i w Strefie Gazy. W sytuacji, w której przywódcy państw arabskich nie prowadzą oficjalnej wojny z Izraelem, czynią to niejako w ich zastępstwie liczne organizacje polityczno – militarne, które działają rzekomo w imieniu całej arabskiej społeczności.
Konflikt arabsko – żydowski ma charakter regionalny. Jednak od lat wpływa na: kreowanie światowej polityki bezpieczeństwa oraz międzynarodową gospodarkę (liczne złoża ropy naftowej, współpraca koncernów z innowacyjnymi przedsiębiorstwami z regionu, strategiczne miejsca dla międzynarodowych systemów logistycznych np. Kanał Sueski). Wraz z upływem czasu zmieniały się tylko przyczyny konfliktu i ich charakter.
W monografii zostaną przedstawione początki konfliktu, zarówno te „odległe” tkwiące w starożytności i średniowieczu jak i te dość „bliskie” związane z „powrotem” Żydów do „Ziemi Obiecanej” pod koniec XIX wieku i próbami budowy niepodległego państwa Żydów i Arabów w I połowie XX wieku (w kontekście sytuacji polityczno – ekonomicznej ówczesnego świata). Oprócz tego wyodrębnione zostaną etapy rozwoju i natężenia konfliktu arabsko – żydowskiego w II połowie XX wieku (do 1982r.) oraz omówione: mechanizmy, które towarzyszą powstawaniu nowych sytuacji kryzysowych i zagrożeń w regionie oraz metody walki z nimi władz izraelskich(m.in. opracowanie innowacyjnego systemu bezpieczeństwa narodowego).
W monografii zostanie przedstawiona także rola mocarstw i organizacji międzynarodowych w XX wieku w kreowaniu sytuacji polityczno – ekonomicznej w regionie. Analizie podane zostaną decyzje podejmowane przez te organizacje oraz ich skuteczność w rozwiązaniu konfliktu.
W aneksach przedstawione zostaną liczne materiały źródłowe (mapy i dokumenty) uzupełniające i rozszerzające informacje zawarte w tekście.
Dodaj komentarz
Brak komentarzy