ebook W 80 dni dookoła świata - Juliusz Verne

W 80 dni dookoła świata

"— Trzymam zakład o dwadzieścia tysięcy funtów sterlingów z każdym, kto chce, iż odbędę podróż naokoło świata w 80 dniach, co czyni tysiąc dziewięćset dwadzieścia godzin, czyli piętnaście tysięcy dwieście minut. Czy zgadzacie się panowie? (...) — Dziś wieczór — potwierdził pan Fogg i, wyjąwszy kalendarzyk z kieszeni, dodał: — ponieważ dziś mamy środę, drugiego października, powinienem wrócić do Londynu, do tego salonu, w sobotę dnia 21 grudnia, wieczorem o godzinie 8-mej minut 45; w przeciwnym razie 20 tysięcy funtów sterlingów, złożonych u braci Baring, należą do was, panowie. Oto czek! (...) Na twarzy jego przeciwników malowało się wzruszenie; nie przerażała ich wielkość sumy zakładowej, ale na myśl, iż przystali na tak nierówną walkę, odczuwali rodzaj skrupułu." (fragment)

Dodaj komentarz


Fantastyczny podrozniczy thriller z XIX wieku. Bodaj najbardziej znana powiesc Juliusza Verne. Przeczytalem ja jako nastolatek i od tego czasu niezmiennie, regularnie do niej wracam. Oprocz walorow czysto czytelniczych - wartka akcja, swietna fabula, wyraziscie narysowani pelnokrwisci bohaterowie - jest to rowniez doskonala ksiazka edukacyjna. Jest jakby opisem stanu posiadania Imperium Brytyjskiego drugiej polowy XIX wieku. Sam Fileas Fogg jest natomiast typowym, az do bolu Anglikiem tamtych czasow. Sadze, ze Verne , zkolei typowy Francuz, nie mogl sie tu oprzec pokusie uwypuklenia tych angielskich cech, z ktorych smieja sie Francuzi. Goraco polecam, to lektura dla calej rodziny, do wspolnego czytania i uczenia sie.

M K - 1 lutego 2014 06:07


Jak już przedmówcy zaznaczyli, to chyba najbardziej znana powieść autora (po „20 tysiącach mil podmorskiej żeglugi”). Niestety mocno wyeksploatowana przez film. Ten fakt powoduje, że poznajemy różne wersje historii niekoniecznie zgodnych z oryginałem. Warto więc poznać wersję pierwotną. Szczególnie, że lektura to trudnych nie należy, akcja jest szybka, a opowieść wciągająca. Wprawdzie już nieco „trąci myszka”, ale to nic, tu chodzi tu o przygodę.

Dark Noise - 20 czerwca 2013 09:35


Na podstawie tej powieści Juliusza Verne’a powstał nie jeden film i nie jedna bajka. Historia wyzwania jakie podjął Fileas Fogg, zakładając się, iż uda mu się okrążyć kulę ziemską w 80 dni. Pełna przygód i wciągającej akcji opowieść, która już dziś mało aktualna, mimo wszystko przyciąga uwagę. Ciekawe ukazanie ówczesnych zdobyczy techniki, którymi podróżuje główny bohater. Serdecznie zachęcam do lektury.

YoAnna - 30 maja 2013 21:47


To najbardziej popularna powieść Verna. Wielokrotnie ekranizowana (nawet istnieje animowany serial dla dzieci). Mimo, że w dzisiejszych czasach można okrążyć kulę ziemską w kilka dni, to i tak historia opisana przez autora fascynuje do dziś. Wręcz niesamowite przygody, egzotyczne kraje, niespodziewane wydarzenia spotykające bohaterów na trasie. Książka przeznaczona raczej dla młodego odbiorcy, choć z uzyskaniem z tej strony zainteresowania lekturą może być trudne w dzisiejszych medialnych czasach. Mimo to warto spróbować.

Doris - 9 maja 2013 11:32


Powieść mojej młodości. Pełna przygód, choć dziś trąci już myszką. Jednak losy bohaterów mogą przyciągnąć niejednego czytelnika mimo wielu ekranizacji. Dla młodzieży, choć język narracji może wydać się mało przystępny.

Cezary Kolczuga - 12 kwietnia 2013 08:06


Książka której po prostu nie wypada nie znać. Autor w bardzo przystępny i niezwykły sposób opisuje losy bohatera. Mogę spokojnie polecić ją każdemu.

Aleksandra Skibińska - 11 kwietnia 2013 23:42


Angielski dżentelmen zakłada się ze swoim znajomym, że okrąży Ziemię w 80 dni. Podróż doprowadza do wielu niezwykłych przygód, których bohater nie zaznałby gdyby nie zakład!

Katicaa88 - 26 marca 2013 15:05


Całkiem sympatyczna historia nieco szalonego faceta, który za cel obrał sobie okrążenie globu w 80 dni. Mało prawdopodobne, żeby ktoś tej historii nie znał, film z Jackie Chanem przyciągnął pewne wielu, warto jedna poznać ja w formie pisanej, jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił. Raczej nie zostaje z czytelnikiem na długo, ale zapewnia kilka godzin fajnej zabawy.

Amirez - 22 marca 2013 18:17

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj