ebook Coraz mniej milczenia - Marta Fox

Coraz mniej milczenia

Książka powstała w oparciu o cztery autentyczne historie. Autorka zamieściła w prasie i Internecie ogłoszenie o tym, że zbiera materiały do książki o trudnym dzieciństwie. Spośród kilkudziesięciu historii wybrała cztery, w których opowiada o przeżyciach dorosłych ludzi, nie mogących zapomnieć o swoim dzieciństwie. Nie mogą o nim zapomnieć nie dlatego, że było pełne radości, ciepła i zrozumienia, lecz przeciwnie - KTOŚ napiętnował je przemocą, strachem i zamienił w koszmar. Ten ktoś (rodzice, opiekunowie) zrobił to w imię tzw. miłości oraz dobrego wychowania i żądał dodatkowo okazywania sobie szacunku. W książce nie ma jednak przykładów z marginesu społecznego, wręcz odwrotnie, są to tak zwane porządne rodziny, gdzie wykształceni rodzice dbają o dom i podstawowe potrzeby dzieci (ubierają, żywią, kształcą), a swoje wychowanie nazywają jedynie surowym. Autorka porusza problem tzw. "chorej miłości". Pod jej wpływem dzieci dojrzewają i wchodzą w dorosłe życie psychicznie "skrzywione", nie radząc sobie z problemami, często nie mogąc sobie znaleźć miejsca w otoczeniu. Pisarka chce właśnie pokazać jak ułożyło się życie "jej" bohaterom, jaka jest jakość ich relacji z innymi ludźmi, rodzicami, najbliższą rodziną. Niestety w wielu przypadkach osoby boleśnie doświadczane w dzieciństwie, nie mają świadomości, iż cały czas, mimo że są już dorosłe, "patrzą" na świat poprzez pryzmat traumatycznych, dziecięcych przeżyć. Stąd właśnie wynikają ich kłopoty i cierpienie. Marta Fox, poruszając w swojej książce tą niełatwą tematykę, chce dotrzeć między innymi do takich właśnie osób. Książka może obudzić w nich głębokie, nieuświadomione wcześniej bardzo trudne uczucia i emocje, z którymi ciężko będzie im sobie samodzielnie poradzić. Dlatego też nie muszą i nie powinny poprzestawać tylko na jej przeczytaniu, lecz szukać dla siebie pomocy - np. ze strony psychoterapeuty.

Dodaj komentarz


Pozycja oparta na autentycznych historiach. Autorka porusza drażliwy temat jak w imię miłości można krzywdzić dzieci. Dla niektórych czytelników będzie to wstrząsająca lektura, innym otworzy oczy. Lektura zmuszająca do zastanowienia.

Cezary Kolczuga - 12 kwietnia 2013 18:24


Marta Fox porusza w tej książce dosyć trudny temat i pamiętam, że książkę czyta się rzeczywiście z oczami wybałuszonymi. Realistyczna i zarazem smutna opowieść o ludziach.

Zakurzona półka - 26 marca 2013 16:12


Trudna książka Marty Fox. Dla mnie dość drastyczna odmiana po jej opowiadaniach i seriach. Jednak książka potrzebna, otwierająca oczy na problemy z pozoru normalnych i "dobrych" rodzin. Warto się z nią zapoznać, by móc zrozumieć otaczających nas ludzi.

Daria Zychowicz-Kluba - 20 marca 2013 22:09

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj