Wiosenne premiery książkowe

Pierwsze dni wiosny to doskonały moment, żeby przejrzeć swoją biblioteczkę i poszerzyć ją o nowe interesujące tytuły. Wiosenne premiery książkowe cechuje duża różnorodność i z pewnością wybierzesz lekturę, która pochłonie Cię bez reszty.

Przeglądając nasze propozycje, znajdziesz literaturę faktu, romans, powieść obyczajową, kryminał, thriller. A zatem zaczynajmy – na jakie ebooki warto spojrzeć w pierwszej kolejności?

 

Trzymające w napięciu kryminały

Wiosenne premiery książkowe rozpoczniemy od książek kryminalnych, które będą nas trzymać w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pierwszą propozycją jest Okrutne wybrzeżeRossa Macdonalda. To kolejna już książka, w której detektyw Lew Archer musi zmierzyć się z trudnym śledztwem, a czytelnik mu towarzyszy. W trakcie lektury przenosi się na wybrzeże Los Angeles, gdzie śledczy musi odnaleźć instruktorkę pływania. Czy jej zniknięcie może mieć coś wspólnego z morderstwem sprzed 18. miesięcy?

Drugim tytułem jest Klątwa LucyferaKrzysztofa Bochusa, w której sceną zbrodni jest jeden z klasztorów na Kujawach. Ktoś kradnie dzieła sztuki i morduje zakonnice. W akcie bezradności klasztor prosi o pomoc dziennikarza, Adama Berga. Nieuchwytny przeciwnik wyprzedzający każdy ruch dziennikarza, a także skrzętnie skrywane sekrety zakonu sprawiają, że tajemnica staje się jeszcze bardziej intrygująca.

I na koniec uwielbiany przez wielu czytelników Remigiusz Mróz z najnowszą książką Afekt”. To kontynuacja przygód Joanny Chyłki. Prawniczka ma bronić pedofila, którego brat startuje w wyborach prezydenckich. Już sama sprawa jest wyjątkowo trudna, a dodatkowo komplikuje ją fakt, że wzbudza zainteresowanie mediów.

 

Wzbudzająca emocje literatura faktu

Dla fanów literatury faktu jest kilka pozycji mocnych, kontrowersyjnych i wzbudzających emocje, a przy tym bardzo wartościowych. Pierwszą jest książka ŚwiadkowieJózefa Musioła. Autor przedstawia przebieg procesu sądowego, w którym oskarżonymi są oprawcy z obozu koncentracyjnego. Pokazuje, że działania te są niewystarczające, bardziej na pokaz, a ci, którzy zarządzali obozami, pozostają bezkarni.

Innym tytułem poruszającym temat wojny jest Izbica, IzbicaRafała Hetmana. Niegdyś było to niewielkie żydowskie miasteczko na Lubelszczyźnie, w którym po dawnych mieszkańcach został jedynie cmentarz, zrabowane domy i pozostałości synagogi. Ze wszystkich mieszkających w tym miejscu osób ocalały jedynie trzy. Na podstawie rozmów, dokumentów i świadectw autor tworzy obraz tamtejszego życia i tego, jak historia milczała na temat Izbicy.

Ostatnią książką z tej kategorii jest tytuł Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowejRachel Louise Snyder. To mocny reportaż, który pokazuje, jak duży jest problem przemocy domowej w USA. Autorka przedstawia szokujące dane statystyczne, przytacza historie ofiar przemocy domowej, rozmawia z działaczami i policjantami. Pomimo tego, że analizie poddane jest społeczeństwo amerykańskie, nie jest tajemnicą, że problem przemocy domowej jest też w naszym kraju, więc tym bardziej książkę tę powinno się przeczytać.

 

Wiosenne premiery książkowe – powieści obyczajowe 

Wśród wiosennych premier nie mogło zabraknąć książek lekkich i przyjemnych – w sam raz na leniwe popołudnie. Jedną z ciekawszych powieści, które powinny znaleźć się na liście „Do przeczytania”, jest tytuł Gdzieś pomiędzy wierszamiAnny Szczypczyńskiej. Czytelnik poznaje trzy bohaterki – Lidię, Izę i Majkę. Na pierwszy rzut oka ich życie jest idealne i poukładane. Jednak za pięknymi zdjęciami na Instagramie, uśmiechem i grą pozorów, kryją się lęki i pragnienia. Dostrzec je można jedynie, czytając między wierszami.

Drugą ciekawą propozycją jest autoironiczny pamiętnik Pameli Druckerman „Piękna czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości”. Jest taki moment w życiu kobiety, kiedy mężczyźni przestają rzucać długie spojrzenia i zachęcać do flirtu. To właśnie spotkało autorkę, która po ukończeniu 40 lat musi przewartościować i przemyśleć swoje życie. Książka jest szczerza i okraszona poczuciem humoru, a kryzys wieku średniego jest pokazany z innej perspektywy.

Zatem, zaczytanej wiosny!