„Tajemnica klejnotu Nefertiti” Agnieszka Stelmaszyk - przygoda w kraju faraonów

Tajemnica klejnotu Nefertiti” Agnieszki Stelmaszyk to książka, w której są młodzi poszukiwacze przygód, wartka akcja i duża dawka wiedzy historycznej i przyrodniczej. Ten tytuł jest jedną z propozycji, która może spodobać się wszystkim wielbicielom Indiany Jonesa. Z pewnością przypadnie do gustu nie tylko dzieciom!

Książka jest pierwszym tomem serii Kroniki Archeo, razem tomów jest 12. Podsuwając dziecku tę pozycję, można mieć pewność, że lektura pochłonie je całkowicie i nie będzie mogło się doczekać, aż dostanie kolejną część.

Młodzi archeolodzy

W całej serii Kronik Archeo spotyka się tych samych bohaterów: rodzinę Ostrowskich z Polski – małżeństwo archeologów Beatę i Adama oraz ich dzieci Anię i Bartka, rodzinę Gardnerów z Wielkiej Brytanii – małżeństwo archeologów Melindę i Edmunda i ich dzieci Mary Jane, Jima i Martina, a także niezawodną przyjaciółkę obu rodzin pannę Ofelię. Kiedy dorośli są proszeni o ekspertyzy, wizyty na stanowiskach archeologicznych ich pociechy mają pod okiem Ofelii zwiedzać i dobrze się bawić. Jednak cała grupka ma tendencje do przyciągania kłopotów. Poza tym przygody same ich szukają. Wszędzie gdzie tylko coś się dzieje, zaraz pojawiają się młodzi archeolodzy. Tak się dzieje w pierwszym i każdym kolejnym tomie serii.

W świecie artefaktów i odkryć archeologicznych

Poszczególne tomy przenoszą czytelnika w inną część świata, gdzie czekają zaginione nieodkryte skarby. Pierwszy tom serii rozgrywa się przede wszystkim w Egipcie i dotyczy znalezionego przez archeologów grobowca i sekretów, jakie skrywa. Odkrycie tak wstrząsa naukowcami i łowcami skarbów, że wkrótce Kair robi się tłoczny. Jedna tajemnica goni kolejną, a historia robi się coraz bardziej zawiła. Wszystko rozgrywa się wśród pustynnych piasków i piramid. Razem z bohaterami można zanurzać się w historycznych ciekawostkach, zajrzeć do starych komnat i grobowców.

„Tajemnica klejnotu Nefertiti” – dlaczego warto?

Przede wszystkim jest to wyśmienita lektura, wciągająca od początku do końca. Taka książka jest świetną propozycją dla każdego, kto chce zainteresować swoje dziecko książkami. Jest w niej mnóstwo ilustracji, które dodatkowo zwiększają jej atrakcyjność. Do tego dochodzi zawrotne tempo akcji i rówieśnicy w roli poszukiwaczy przygód. Nie zabrakło też zabawnych sytuacji i poczucia humoru, które wprowadza jedna z najbarwniejszych postaci, czyli panna Ofelia. Nie bez powodu Kroniki Archeo cieszą się popularnością od kilku lat. Teoretycznie jest to seria dla dzieci i młodzieży. Jednak kolejne zagadki i interesująca fabuła sprawiają, że jest ona bardzo wciągająca dla starszych czytelników. 

Na uwagę zasługuje fakt, że autorka w ciekawy sposób przemyciła potężną dawkę wiedzy. Poza główną treścią są różnego rodzaju tabelki z dodatkowymi informacjami, jakie wiążą się z fabułą, miejsce, w którym akurat przebywają bohaterowie, lub o którym rozmawiają. W „Tajemnicy klejnotu Nefertiti” można przeczytać na przykład trochę na temat Howarda Cartera i grobowca Tutanchamona, Wielkiej Piramidy, skarabeuszy, królowej Nefertiti, czy lotosu. Zatem czytelnik przy okazji powieści może dowiedzieć się także czegoś, co zachęci do zgłębienia tematu lub przyda się w szkole.