ebook Socio-psychological factors and their influence on the use of aspiration and rhoticity by Polish adult immigrants to London. - Aleksandra Matysiak

Socio-psychological factors and their influence on the use of aspiration and rhoticity by Polish adult immigrants to London.

Niniejsza monografia ma na celu badanie wpływu czynników socjopsychologicznych takich jak m.in.: długość pobytu w kraju anglojęzycznym, dotychczasowy stopień zaawansowania w posługiwaniu się językiem obcym czy motywacja, na obecność aspiracji oraz rotyczności (lub jej braku) u dorosłych polskich imigrantów zamieszkujących teren Londynu. Książka składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy z nich w całości poświęcony jest zagadnieniu polskiej imigracji na terenach Wielkiej Brytanii w ujęciu historycznym: od czasów przed drugą wojną światową aż do 2019 roku. Rozdział drugi skupia się na zagadnieniu czynników socjopsychologicznych: prezentuje podbudowę teoretyczną, najciekawsze modele związane z pojęciem akulturacji autorstwa m.in. Schumanna oraz Berry’ego. W niniejszym rozdziale autorka dokonuje również przeglądu dotychczasowych badań prowadzonych w tym obszarze m.in. przez E. Flege. Rozdział trzeci koncentruje się na metodologii badań zastosowanych w niniejszej publikacji, zawiera m.in. obszerny opis celu badania, metodę, projekt badania, postawione hipotezy badawcze, opis badanych zmiennych niezależnych (długość pobytu w kraju anglojęzycznym oraz dotychczasowy stopień zaawansowania w posługiwaniu się językiem angielskim) oraz zależnych (dwie zmienne fonetyczne: aspiracja oraz rotyczność). Niniejszy rozdział przedstawia również narzędzia wykorzystane w badaniu, opis procedury zbierania danych oraz wyczerpującą charakterystykę uczestników badania. W rozdziale czwartym autorka prezentuje szczegółowo wyniki przeprowadzonego badania, dzieląc je na dwie części. Pierwsza związana jest z tzw. Voice Onset Time (VOT) oraz wpływem czynników socjopyschologicznych na występowanie bądź brak tej zmiennej związanej z aspiracją w języku angielskim. Druga część badania skupia się na aspekcie rotyczności lub jej braku w pojedynczych słowach oraz w całych zdaniach. Ostatni rozdział niniejszej monografii stanowi szczegółową analizę zgromadzonych wyników. Prezentuje również dyskusję, w tym. tzw. „limitations of the study” oraz implikacje odnośnie badań nad wymową polskich imigrantów w przyszłości. Monografię zamykają wnioski ogólne co do całości przedstawionej pracy oraz badania w niej zawartego, jak również bibliografia oraz dodatki w postaci materiałów użytych w opisywanym badaniu. Publikacja napisana w języku angielskim.