ebook Przedwiośnie - Stefan Żeromski

Przedwiośnie

"Przedwiośnie" to wybitna powieść Stefana Żeromskiego. Składa się z trzech części: „Szklane domy”, „Nawłoć”, „Wiatr od wschodu”.

Opowiada o życiu Cezarego Baryki, który wraca do ojczyzny, która odradza się po pierwszej wojnie światowej.

Dodaj komentarz


Żeromskiego albo się lubi, albo nie. Specyficzny styl jednak nie przysparza mu szerokiego grona czytelników. Gdyby nie to, że większość jego dzieł jest (była) lekturami z pewnością bym nie czytał. Wprawdzie „Przedwiośnie” jest najlepsze ze wszystkich powieści autora i zawiera nawet ciekawe (symboliczne) przemyślenia o Polsce (wizja szklanych domów). Dużo tu metafor i symboli. W sumie ciężko się czyta i raczej nie wciąga.

Dark Noise - 20 czerwca 2013 21:57


To również jedna z tych lektur, które całkiem mnie pochłaniają, niezwykle zauroczył mnie sposób w jaki została napisana, losy bohatera również nie dają czytelnikowi chwili wytchnienia, wszystko zaczęło się od niepozornej sielanki, na wielu okrutnych aktach kończąc. Myślę, że książkę warto przeczytać, bo jest ciekawa, odnosi się do historii Polski, losu Polaków, porusza ważne problemy polityczne, a na dodatek jest niezwykle ciekawa i wciągająca.

Tralalalalalala - 20 czerwca 2013 20:03


Podzielona na trzy części historia życia Cezarego Baryki, który przyszedł na świat i dorastał w Baku. „Przedwiośnie” to powieść polityczna, a tytuł książki ma znaczenie metaforyczne. Tak jak inne powieści Żeromskiego i ta nie była dla mnie lekką lekturą. Oczywiście nie można autorowi odmówić kunsztu i talentu, jednak cała polityczna otoczka, choć istotna dla naszego kraju była męcząca. Warto jednak poznać ten klasyk.

YoAnna - 30 maja 2013 21:45

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj