ebook Biznes muzyczny - Patryk Gałuszka

Biznes muzyczny

Każdy z nas jest w różnym stopniu konsumentem produktów branży fonograficznej, rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, dlaczego muzyka dociera do nas w takiej lub innej formie. Pomińmy chwilowo tak oczywiste przykłady jak kupno płyty lub uczestnictwo w koncercie. Muzyka dociera do nas także za pośrednictwem mediów od radia do Internetu. Pojawia się ona w filmach i reklamach, często decydując o ich powodzeniu. Towarzyszy nam także niejednokrotnie w trakcie zakupów w sklepie lub podczas przejażdżki hotelową windą. Za tymi pozornie oczywistymi momentami obcowania z muzyką kryje się potężny, skomplikowany system przepływu środków pieniężnych od osób i instytucji korzystających z muzyki do wytwórni oraz artystów ją tworzących i wykonujących.

 

Czy poznanie i analiza tego jak funkcjonuje ten system nie jest fascynującym wyzwaniem?

 

Postęp technologiczny – wynalezienie metod kompresji dźwięku (plik mp3) oraz upowszechnienie się Internetu – całkowicie zmieniają dotychczasowe sposoby dystrybucji i konsumpcji muzyki, stopniowym zmianom powinien podlegać również system praw autorskich. Taki obrót spraw nie jest jednak na rękę dużym wytwórniom muzycznym. Wmawiają one opinii publicznej, że tzw. „piractwo internetowe” godzi w interesy artystów. W dyskusjach tych niejednokrotnie dominują emocje, a zdecydowanie brakuje podejścia merytorycznego.

Dodaj komentarz


Kiedyś trochę się obracałem wśród muzyków. Książka przedstawia ciekawe fakty nieznane normalnie odbiorcom. Jednak mnóstwo rzeczy było odmiennych niż zapamiętałem z moich kontaktów. Może po części była winna muzyka, bo muzyka elektroniczna (nie techno) to zupełnie inny świat.

Cezary Kolczuga - 18 kwietnia 2013 22:26


Ciekawa i pouczająca książka. Szkoda tylko że nie opisuje również technicznego aspektu powstawania muzyki. Było by to idealne uzupełnienie umieszczonej w niej tematyki.

Aleksandra Skibińska - 18 kwietnia 2013 22:23


O branży muzycznej od kuchni. Sporo ciekawych informacji i faktów, do których ciężko dotrzeć, a na pewno zainteresują każdego świadomego odbiorcę muzyki. Polecam fanom muzyki, niezależnie od gatunku, który wyznają.

Artem - 28 marca 2013 23:54

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj