ebook Kuchnia góralska - Barbara Jakimowicz-Klein

Kuchnia góralska

Bez wątpienia każdy z nas przynajmniej raz w życiu zanucił słynne „Góralu, czy ci nie żal”. Zapewne niejeden z tęsknotą wspomina ostatnie wakacje spędzone pod Giewontem, a wielu na myśl o fizołach, oscypkach smażonych z żurawinami czy nader popularnej ostatnio kwaśnicy z rozmarzeniem przełyka ślinę. I po co tak się „męczyć”, skoro można postarać się o odrobinę góralszczyzny na co dzień we własnym domu! Wystarczy nieco chęci oraz ta książka – poświęcona właśnie sztuce kulinarnej mieszkańców Podhala. Barbara Jakimowicz-Klein zawarła w niej moc wyśmienitych przepisów zarówno na codzienne, tradycyjne potrawy górali, jak i dania „pańskie” – bardziej współczesne, urozmaicone „miejskimi nowinkami”. Okrasiła to – jak na dobrą gaździnę przystało – nader ciekawym wstępem o góralskich zwyczajach kulinarnych, roli ziół i przypraw. Bez względu więc na to, czy jesteś prawdziwym góralem, czy zwykłym ceprem, jeśli chcesz poczuć w ustach halny, sięgnij po KUCHNIĘ GÓRALSKĄ!

 

Dodaj komentarz


Co to znaczy "kuchnia góralska"? Kuchnia z Podhala, Beskidów, Sudetów a może Kaukaz? Okazuje się, że chodzi o Podhale. Dość ciekawa lektura, ale tytuł nieadekwatny.

Cezary Kolczuga - 15 kwietnia 2013 14:03


Kuchnie terenu polski to zazwyczaj zbiory potraw tłustych i ciężkostrawnych. Ta książka przekonuje, że przynajmniej kuchnia góralska taka być nie musi. Mnie przekonała.

Aleksandra Skibińska - 15 kwietnia 2013 13:57

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj