ebook Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Stieg Larsson

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma "Millennium", przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...

Dodaj komentarz


Zafascynowany kryminałami skandynawskimi nie omieszkałem sięgnąć po szeroko reklamowaną trylogię „Millenium”. Najbardziej (pozytywnie) zaskoczyła mnie skomplikowana fabuła. Autor postarał się tez o dobrze nakreślone sylwetki bohaterów. Chłodny klimat Skandynawii został perfekcyjnie oddany. Same superlatywy? No nie do końca. Mimo, ze powieść mnie wciągnęła i czytało się szybko miałem dziwne odczucie, że już gdzieś poznałem ta historie. Nie chodziło o szczegóły, tylko o ogólne ramy. Wyszło po prostu troszkę stereotypowo. Jednak to tylko moje odczucia (dużo czytam kryminałów, więc mam dość wysokie wymagania)

Dark Noise - 24 czerwca 2013 19:36


Szczerze powiedziawszy, to musiał z lekka przycichnąć szum wokół serii, nim zdecydowałam się na lekturę. Okryty złą sławą Mikael Blomkvist, wydawca czasopisma Millenium na pewien czas postanawia zejść wszystkim z oczu. W tym czasie zajmuje się historią rodu Vangerów. Lecz jego zadanie ma również drugie dno. Jest naprawdę, naprawdę ciekawie. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” wciąga już od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać do samego końca. Polecam.

YoAnna - 24 maja 2013 20:46


Pierwsza powieść z cyklu Milenium. Świetna książka, o której chyba każdy słyszał (albo przynajmniej słyszał o filmie). Larsson kreuje świetnych bohaterów, których długo się pamięta. Autor świetnie opisuje chłodny klimat Skandynawii. Książkę czyta się jednym tchem, pochłania czytelnika od samego początku i nie wypuszcza, aż do końca. Bardzo absorbująca lektura. Dobrze mieć następną część pod ręką, by móc kontynuować czytanie. Polecam

Pharea - 15 maja 2013 11:42


Sprawnie napisany kryminał. Trzeba przyznać, że stopień zagmatwania fabuły jest jedną z mocnych stron tej powieści. Sporo tu napięcia i oczekiwania. Dla wielbicieli kryminału i... dla niezbyt wrażliwego czytelnika.
P.S.
@Aleksandra znów się "naprodukowała"

Cezary Kolczuga - 19 kwietnia 2013 18:02


Larsson pisze koszmarne książki. Nie ma w nich nic szczególnie interesującego, bohaterowie są nawet sensowni, za to fabuła woła o pomstę do nieba. Nie polecam.

Aleksandra Skibińska - 18 kwietnia 2013 14:08


Rewelacja, bardzo dobra mieszanka kryminału, horroru i thrillera. Zgadzam się z poprzednimi opiniami, bohaterka - Lisbeth bardzo zapada w pamięć i jak dla mnie najlepsza postać książki. Polecam, szybko się z nią czytelnik upora!

Katicaa88 - 26 marca 2013 15:18


Bardzo kiepska książka. Nie ma w niej nic interesującego.

Aleksandra Skibińska - 26 marca 2013 11:03


Dziennikarz na skutek procesu o zniesławienie musi porzucić na jakiś czas swój zawód, co skrzętnie wykorzystuje potentat przemysłowy, proponując dziennikarzowi rozwiązanie zagadki zniknięcia kilkunastoletniej dziewczyny – zagadka tym trudniejsza, że zdarzyła się prawie czterdzieści lat temu. No, jak myślicie? Dali radę bohaterowie? Dali, a jakże, do tego odkrywając takie pokłady ciemnych, ohydnych i wstrząsających spraw, że nie ma co się dziwić, iż tomisko ma tyle stron.

Agnieszka Kolano - 25 marca 2013 00:10


Zazdroszczę Ci, drogi Czytelniku, jeżeli lektura tej książki jest dopiero przed tobą. Pamiętaj jednak, że to pożeracz czasu. Zostałeś ostrzeżony!

Artem - 24 marca 2013 23:06


Świetnie napisana książka, którą czyta się jednym tchem. Szczególnie polecam tym, którzy nie są szczególnymi fanami kryminałów ale thrillerem bym jej nie nazwała. Wyjątkowa główna bohaterka, o niesamowitych zdolnościach, z "przeszłością", Lisbeth do zdecydowanie mocny punkt Millenium.

Salviae - 23 marca 2013 00:20

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj