ebook Hypatia z Aleksandrii - Maria Dzielska

Hypatia z Aleksandrii

Od wieków postać Hypatii z Aleksandrii oplata literacka legenda, w której Hypatia występuje jako neoplatońska filozofka i matematyczka, kobieta naukowiec, naznaczona dramatyczną śmiercią, którą poniosła z rąk motłochu aleksandryjskiego w 415 r. Jej legenda pojawia się w literaturze oświecenia i współczesnym feminizmie. Wciąż powraca jako symbol cywilizacji, która bezpowrotnie przeminęła pod naporem chrześcijaństwa. Trwa pamięć o niej jako zawsze pięknej i młodej pogance, męczennicy, niewinnej ofierze ostatniej walki o ocalenie doskonałego świata greckiej harmonii i głębi, nieskrępowanej myśli i naturalnego rozumu przed dogmatami nowej religii.
Maria Dzielska ukazuje różne wersje tej legendy zbudowanej na ideologicznych tendencjach, modach i upodobaniach jej autorów – po to, by uwydatnić kontrast między obrazem ukształtowanym przez legendę a historycznym pierwowzorem.
Książka Marii Dzielskiej została przetłumaczona na 8 języków i uznana za najlepszą akademicką książkę roku 1995 w kategorii „Filozofia” przez „Choice Magazine” oraz najlepszą książkę historyczną roku 1995 przez American History Book Club.

Dodaj komentarz


Interesująca pozycja nie tylko na temat tytułowej postaci i powstałej wokół niej legendy. To także swego rodzaju analiza stosunków społeczno-polityczno-religijnych w starożytnej Aleksandrii w czasach przełomu ideologicznego (schyłek pogaństwa, rozwój chrześcijaństwa).

Cezary Kolczuga - 16 kwietnia 2013 09:31


Jak bardzo ludzie potrafią zmienić historię, tworząc legendy, nadal mnie zaskakuje. Dzielska w dokładny sposób opisuje proces, wyniki i przyczyny. Polecam.

Aleksandra Skibińska - 8 kwietnia 2013 21:36

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj