ebook Rodzina Ulmów. W hołdzie miłosiernym - Jarosław Szarek,Mateusz Szpytma

Rodzina Ulmów. W hołdzie miłosiernym

Wkrótce rozległo się kilka strzałów. Jako pierwsi zginęli, jeszcze podczas snu, dwaj bracia Szallowie oraz jedna z sióstr Gołda Goldman. Wtedy Niemcy wezwali furmanów, aby patrzyli, jak dokonują mordu. To miało odstraszyć innych od pomocy Żydom. Wtedy zastrzelili kolejnego z braci Szallów, następnie Laykę Goldman wraz z małym dzieckiem, a na końcu pozostałych Szallów. Przed chałupę wyprowadzono też Józefa i Wiktorię i tam zastrzelono. (...) Wśród krzyków i płaczu żandarmi zastanawiali się, co zrobić z szóstką dzieci. Po krótkiej naradzie Dieken zdecydował, że ich także należy rozstrzelać. Trójkę lub czwórkę dzieci własnoręcznie zamordował Kokott. Krzyczał przy tym: „Patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów". (...) Od kul zginęły wszystkie dzieci Mimów: Stasia, Basia, Władziu, Franus, Antoś, Marysia i siódme w łonie matki, która właśnie zaczęła je rodzić.

Ta książka to przejmująca historia rodziny Ulmów, którzy poświęcili swoje życie ratując cudze. To tragiczne bohaterstwo, które z perspektywy człowieka może wydać się przegraną. Jednak w oczach Boga zwyciężyli, bo dokonali czegoś niewyobrażalnego. Poświęcając życie swoje i swoich dzieci, zginęli śmiercią męczeńską pokazując najwyższy szczebel odwagi w czasie terroru.

Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana w 1944 roku przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów – odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj