ebook Doktor Murek zredukowany - Tadeusz Dołęga Mostowicz

Doktor Murek zredukowany

Doktor Murek zredukowany – powieść Tadeusza Dołęgi Mostowicza z 1936 roku opowiadający o losach Franciszka Murka. Urzędnik magistratu, doktor praw Franciszek Murek, traci pracę wskutek bezpodstawnego oskarżenia. Nie będąc w stanie odzyskać utraconej pozycji społecznej, popada w skrajną nędzę i staje się bezdomny. Jest człowiekiem uczciwym, co w zmaterializowanym i totalnie skorumpowanym społeczeństwie jest ogromną przeszkodą w walce o byt. Kolejne doświadczenia, kontakty z różnymi środowiskami – od przedstawicieli władzy po komunistów i bandytów – przynoszą mu jedynie gorzkie rozczarowania. Zdesperowany i rozgoryczony postanawia skończyć z uczciwością... (http://pl.wikipedia.org/wiki/Doktor_Murek_zredukowany)

Dodaj komentarz


Książka nie należy do nowych. Jednak problemy w niej pokazane są aktualne do dziś. Wszelkiego rodzaju dyskryminacja (nie tylko ze względu na poglądy) jest wprawdzie dość ukryta, ale nie oznacza to, że jej nie ma. Autor poświęcił sporo miejsca stosunkom społecznym jakie panowały w latach 20. XX wieku w II Rzeczpospolitej. Niestety trochę przesadził z rozmyślaniami na temat filozofii życia, a trudny język narracji powoduje, że niełatwo czyta się tą powieść.


Powieść nienowa, a problemy w niej ukazane takie aktualne (dyskryminacja z powodów poglądów politycznych). To także opowieść o naiwności i hochsztaplerce. Warto przeczytać, choć troszkę trąci "Karierą Nikodema Dyzmy".

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj