ebook Beowulf -  Nieznany

Beowulf

Beowulf to epicki poemat anglosaski, którego autor nie jest znany. Ułożony prawdopodobnie na początku VIII wieku (jedyny rękopis pochodzi z około 1000 roku), jest najstarszym znanym tekstem literatury anglosaskiej. Jest najdłuższym poematem ze wszystkich znanych w dawnym języku angielskim i stanowi w przybliżeniu dziesiątą część całej literatury anglosaskiej. Rękopis nie posiada żadnego tytułu, ale od początku XIX wieku jest on znany jako Beowulf. Akcja toczy się w VI wieku w Skandynawii i zawiera wiele aluzji do innych germańskich legend i bohaterów. Nie ma dowodów, aby kiedykolwiek żył szwedzki książę Beowulf, chociaż niektóre fakty z poematu zostały potwierdzone przez badaczy historii.Poemat posiada ponad trzy tysiące wierszy. Pierwsza część mówi o tym, jak Beowulf przybywa do Danii, aby pomóc tamtejszemu królowi, którego kraj od dwunastu lat jest nękany przez ogra Grendela. Beowulf, z czternastoma towarzyszami, pokonuje potwora, a później również jego matkę, która stara się pomścić syna. W drugiej części, po pięćdziesięciu latach rządów Beowulfa w jego rodzinnym kraju, toczy on swoją ostatnią bitwę, tym razem ze smokiem, który sieje przerażenie wśród jego ludu. Chociaż zdołał go pokonać, to jednak Beowulf sam ginie w walce. Poemat kończy się pogrzebem króla-bohatera.Poemat posłużył za źródło do inspiracji dla wielu książek i filmów, takich jak chociażby Władcy pierścieni Tolkiena, oraz dla filmów Trzynasty wojownik czy Beowulf.

Dodaj komentarz


"Beowulf" jest faktycznie trudną lekturą, ale z odpowiednim podejściem, samozaparciem i cierpliwością każdy czytelnik sobie z nim poradzi. Bardzo ciekawy poemat przenoszący w czasie do okresu rycerzy i smoków. Piękna, lecz wymagająca lektura nie będzie łatwą rozrywką i na pewni nie jest to poemat dla każdego. Świetnie czyta się w oryginale - można dokładnie zapoznać się z językiem staroangielskim, doskonała dla studentów filologii angielskiej. Polecam.

Pharea - 8 maja 2013 08:31


"Beowulfa" czyta się ciężko, ale w sumie nie ma się co dziwić - stare to trochę. Jednocześnie jest to poemat arcyciekawy, a opisane w nim historie wciągają. Polecam.

Aleksandra Skibińska - 21 kwietnia 2013 16:56


To bardzo wymagająca lektura, która nie wszystkim się spodoba. Nie każdy też da radę przebrnąć przez ciężki język, ale dla zainteresowanych tematyką nie będzie to problem.

Kasia Pietraszko - 28 marca 2013 14:07


Polecam....zostawić to dla prawdziwych amatorów gatunku. Lektura naprawdę wymagająca i nie przynosząca satysfakcji, która mogłaby rekompensować wysiłek.

Artem - 25 marca 2013 15:57


Choć "Beowulf" nie jest lekturą łatwą, jednak na pewno wartościową. Mity, wierzenia i legendy skandynawskie wabią tajemnicą, mroczną magią i postaciami wojowniczych wikingów. Historia Beowulfa wciąga i intryguje. Polecam.

Beata Wieczorek - 22 marca 2013 13:15


Ten poemat to wyzwanie. Nieco żartobliwie powiem "dla masochistów". Inspiracje jednak można czerpać bogate.

Cezary Kolczuga - 20 marca 2013 17:49

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj