Filary ziemi

Filary Ziemi - Tom 1

Walka o władzę, konflikty między monarchią, klerem i narodem, intrygi, seks, miłość, zdrada, mroczne tajemnice, krwawe zbrodnie, akty nienawiści i desperacji FILARY ZIEMI, najsłynniejsza powieść Kena Folletta, to trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów – w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 roku powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta. Główne role zagrali: Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Rufus Sewell i Donald Sutherland.

Dodaj komentarz


To jedna z lepszych książek Folleta. Jednak nie jej popularność zwróciła moją uwagę na tą pozycję tylko tematyka. To powieść historyczna dziejąca się w średniowiecznej Anglii. Bardzo dobrze przedstawione realia historyczne są tłem dla pokazania życia w tamtejszej epoce. Autor bardzo sugestywnie opisuje ówczesny świat, a bohaterowie wydają się niemal namacalni. Fabuła jest bardzo wciągająca, ale czytelnicy nie przepadający za historią mogą mieć inne wrażenia.

Dark Noise - 30 czerwca 2013 21:57


Po książkę sięgnęłam w efekcie obejrzenia telewizyjnego serialu. To właśnie motywy z niego ma wspomniana już wyżej okładka. Wciągająca powieść historyczna, która zaczyna się na początku XII wieku w Anglii. Powieść napisana jest pięknym, bogatym językiem, który porywa czytelnika już od pierwszej strony. Autor zadbał o szczegółu, tak więc wkraczając w wykreowany przez niego świat nie wydaje się on sztuczny bądź niedorzeczny. Znajdziemy tu historię o miłości, przyjaźni, intrygach. Polecam.

YoAnna - 17 maja 2013 16:50


Wprawdzie popularność danej książki niejako przyciąga, ale po "Filary ziemi" sięgnęłam tylko dlatego, bo to powieść historyczna. Do tego z akcją umiejscowioną w średniowiecznej Anglii. Tło historyczne (notabene bardzo ciekawie opisane) jest jednak tylko pretekstem do ukazania świata intryg i kalejdoskopu nieprzeciętnych ludzkich charakterów. Miłość, nienawiść, nadzieja, zwątpienie. Żywa opowieść, którą czyta się niemal jednym tchem. Polecam nie tylko miłośnikom historii.

Doris - 11 maja 2013 21:38


Nie wiem o co chodzi z okładką w powyższych komentarzach. Książki nie ocenia się po okładce - nie ma ona żadnego znaczenia. Jest to najlepsza książka Kena Folleta jaką czytałam. Jest też prawdopodobnie jego najsłynniejszą książką, a to za sprawą serialu. Jak w powyższym opisie akcja rozgrywa się w XII wiecznej Anglii. Książka bardzo wciąga i właściwe po przeczytaniu jej czuje się niedosyt. Ciekawie opisana sceneria, barwne, wyraziste postacie. Dla tych, którzy mają mało polecam następne powieści Folleta: Zima Świata i Upadek Gigantów.

Pharea - 7 maja 2013 17:56


"Filary ziemi" ktoś pokarał okładką rodem z paranormal-romance'ów, jednak jest to jej jedyna wada. Samą książkę dobrze się czyta, historia wciąga a bohaterowie nie dają się nie lubić.

Aleksandra Skibińska - 10 kwietnia 2013 18:23


Powieść historyczna z akcją umiejscowioną w średniowiecznej Anglii. Dopracowani bohaterowie, bogaty język, miłość, nienawiść, nadzieja, zwątpienie. Czego więcej trzeba? Wciąga bezgranicznie.

Cezary Kolczuga - 4 kwietnia 2013 18:29


Pomijając naprawdę słabą okładkę, książka jest ciekawa. Męczyłam się z nią chyba miesiąc z przerwami, jednak naprawdę warto.

Ailuj - 29 marca 2013 09:12


Książkę przeczytałem jednym tchem, choć trochę denerwująca jest maniera Folleta przeniesiona żywcem z książek sensacyjnych, z wszechobecnym i dosadnym seksem. Oczywiście musi być "zły duchowny" chociaż jest to dużo bardziej stonowane niż w ekranizacji R. Scotta. Ale najlepsze w całym cyklu jest jednak to, że dotyczy budowy. Nie wojny (choć tej nie brakuje), nie wielkich procesów historycznych (choć dzieją się w tle), ale budowy katedry. Proces powstawania ponadczasowego piękna, wchłaniania ludzkich łez, potu, zwątpień i pomysłowości. To tak jakby autor zmusił mury do mówienia. Dlatego można machnąć ręką na niedociągnięcia i zanurzyć się w solidnym pisarstwie.

GRZEGORZ SZYMANOWSKI - 6 grudnia 2020 05:33

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj