Star Carrier: Ciemna materia

Lotniskowcowa grupa bojowa pod dowództwem admirała Trevora „Piachu” Graya wyrusza do Czarnej Rozety, aby ustalić, w jakich okolicznościach został zniszczony okręt „Endeavor” i jego eskorta. Odkrywają oznaki działania obcej cywilizacji tak potężnej, że jest w stanie kształtować nie tylko poszczególne planety, słońca czy galaktyki, ale całe wszechświaty. Tymczasem na Ziemi trwa wojna Stanów Zjednoczonych z Konfederacją. Wojna nie tylko o przejęcie podnoszonych z ruin terenów zamieszkanych przez prymów, ale przede wszystkim mająca na celu zmuszenie USNA do podjęcia wraz z rządem w Genewie rozmów z Sojuszem Sh’daar. Rozmów, które uczynić mają z ludzi kolejną rasę podległą prastarej cywilizacji. Prezydent Koenig, sprzymierzony z Hegemonią Chińską, Północnymi Indiami, Rosją i Teokracją Islamską, nie chce się zgodzić na podobne rozwiązanie. Na pewno nie po tym, jak zniszczono stolicę USNA atakiem nanodekonstrukcyjnym, zabronionym wszelkimi konwencjami.


Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a wracający z wyprawy do Czarnej Rozety admirał Gray znajduje w okolicach Saturna ślady ataku floty Konfederacji na amerykańską stację kosmiczną. W dodatku siły wroga wspierane są przez jednostkę kosmiczną nieznanego pochodzenia.

Co w takim położeniu powinien uczynić prezydent USNA? Jaką rolę odegra w wydarzeniach admirał Gray? Tego czytelnik dowie się na stronach piątej części cyklu ebooków Star Carrier. Ian Douglas umiejętnie stopniuje napięcie, sprawiając, że trudno się oderwać od czytnika. Znakomite opisy zmagań kosmicznych są firmowym znakiem tego autora, a świetnie poprowadzona intryga pobudza tylko dodatkowo ciekawość odbiorcy.

Dodaj komentarz


Kawałek porządnej space opery :). Podróżuję Star Carrierem od czterech tomów i wciąż niezmiernie mi się podoba-a to chyba dobrze świadczy o całej serii. "Ciemna materia" trzyma poziom pozostałych, jest, że tak powiem "mięsista". Walki między ludzkimi cywilizacjami i groźba czająca się w przestrzeni w postaci potężnej rasy - po prostu trzeba to przeczytać :). Do pierwszej części podchodziłem z rezerwą - następne łykam, jak tylko się pojawią :)

Majkelos - 4 sierpnia 2014 10:52

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj