ebook Anna Karenina - Lew Tołstoj

Anna Karenina

Anna Karenina (1873-77) jest najważniejszą powieścią psychologiczną w dorobku pisarza. Już z pierwszego zdania dowiadujemy się, że autor porusza w niej problem rodziny oraz prawa jednostki do szczęścia osobistego. Małżeństwo Kareninów zostaje zniszczone przez wielką, ale występną miłość, kiedy Anna, porwana uczuciem do oficera huzarów, Wrońskiego, decyduje się opuścić dom. Od tej chwili popada w konflikt z otoczeniem, musi wybierać pomiędzy miłością do mężczyzny a miłością macierzyńską. W rezultacie w poczuciu rozczarowania, nękana poczuciem winy, nieuchronnie zmierza do tragicznego zakończenia...

Dodaj komentarz


To jedna z bardziej znanych powieści Tołstoja. Wielokrotnie ekranizowana (był nawet kiedyś miniserial). Nie zgodzę się jednak z przedmówczynią, że każdy powinien znać ta historię. owszem zainteresuje tych, którzy lubią opowieści o niespełnionych miłościach i arystokratyczny świat XIX wieku. Czy jednak powieść wciąga? Może i tak. Mnie jednak jakoś ta historia w żaden sposób nie porwała. Przeczytałem dość dawno i to tylko z powodu, że nie miałem nic innego pod ręką.

Dark Noise - 20 czerwca 2013 21:49


To wspaniała opowieść, według mnie zaliczająca się do klasyki, którą każdy powinien znać. Książka jest niezwykle ciekawa, w sumie nie dzieje się w niej jakoś szczególnie dużo, jednakże niezliczone namiętności i miłostki potrafią nieźle wciągnąć niczego nie spodziewającego się czytelnika. W ostatnim czasie powstał również film, który stworzony został właśnie na podstawie tej książki, muszę powiedzieć, że on również dobrze oddał teatralną atmosferę całej opowieści i jej zawiłości.

Tralalalalalala - 20 czerwca 2013 21:36

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj