ebook Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej - Sławomir Koper

Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej

Kolejna książka bestsellerowego autora specjalizującego się w życiu prywatnym elit II Rzeczypospolitej. 

Każdy kraj, każda epoka i każdy ustrój miał swoje skandale i afery. Niewolna była od nich również Druga Rzeczypospolita. W książce zostały ukazane różne odcienie skandalizującej historii okresu międzywojennego. A zatem zamach na prezydenta Narutowicza, samobójstwo Walerego Sławka i zaginięcie generała Zagórskiego. I chociaż obecnie panuje moda na gloryfikowanie rządów marszałka Piłsudskiego, to nie należy zapominać o ciemnych stronach jego epoki. 

Druga Rzeczypospolita to jednak nie tylko polityka. Sensacją było drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego, kampanie literackie i społeczne Boya-Żeleńskiego. Uwagę opinii publicznej przykuwała słynna sprawa Gorgonowej, afery korupcyjne i kryminalne.

Dodaj komentarz


Dziejopisarstwo kojarzy sie ze zmudnym wertowaniem stosow teczek, analiza wydarzen, kojarzeniem faktow, postaci, a wreszcie ze skrupulatnym odtwarzaniem przeszlosci. Jakby tego bylo malo owoce pracy historyka poznaje wąskie grono odbiorcow. Malo kogo interesuje rozbudowana faktografia nasaczona datami. Tymczasem Slawomir Koper udowadnia nam wszystkim, ze historia może być pasjonujaca podroza w swiat naszych przodkow, którzy podobnie jak my, czytelnicy, posiadali swoje slabosci i rozterki. Autor w swoich publikacjach nie unika tematow trudnych, czasem wstydliwych i to dla panteonu narodowego, artystow jak i politykow ze szczytow władzy. Ukazuje ludzi takimi jakimi byli, a nie takimi jakie chcielibyśmy ich widzieć. Przed ponad 70 laty T. Boy-Zelenski odbrazawial zycie popularnych tworcow i wydaje się, ze S. Koper kontynuuje dzielo mistrza.

Q q - 1 sierpnia 2014 14:28


Bardzo lubię niekonwencjonalne podejście do historii. Wprawdzie nie przepadam zbytnio za „sensacyjnym” stylem pisania, ale sensacyjno - aferalne historie to już inna sprawa. Ta książka to nic innego jak literatura popularno – naukowa. I dobrze, jest wtedy lepiej zrozumiałą. Tematyka zaś z pewnością przyciągnie nie tylko miłośników historii. Mało wiemy o skandalach jakie wstrząsały Polską w 20-leciu międzywojennym. Ta pozycja przybliża te sprawy. Bardzo ciekawa lektura.

Dark Noise - 28 czerwca 2013 07:29


Historie można podać na różne sposoby. Najczęściej spotykamy podejście naukowe, czyli suche przedstawienie wydarzeń połączone z komentarzem. Na drugi krańcu mamy powieści historyczne, które jednak często są mało wiarygodne. Pośrodku jest literatura popularnonaukowa i do takiej zalicza się ta książka. Może Koper pisze za dużo według historyków, ale pisze ciekawie. Niejednego zainteresują wydarzenia z okresu II Rzeczypospolitej. Wydarzenia mnie znane ale pokazujące prawdziwe życie tamtej epoki.

Doris - 9 maja 2013 19:26


Fajna książka do poczytania sobie od tak do poduszki. Jeżeli komuś się spodoba to wydane zostały inne pozycje z tej serii, więc nie będzie się przez jakiś czas nudził.

Aleksandra Skibińska - 18 kwietnia 2013 21:12


Historia II Rzeczypospolitej jest traktowana trochę po macoszemu. Dobrze, że pojawił się tytuł, który przekaże losy z tamtego okresu, ale od innej, może trochę bardziej tabloidowej strony. Z pewnością zachęci to wielu do głębszego zbadania tych czasów.

Artem - 28 marca 2013 10:20


Czy przybliżanie historii w sposób popularnonaukowy jest złe? Nie sądzę. Wręcz przeciwnie. Takie pozycje jak powyższa mogą wzbudzić większe zainteresowanie polską historią (jej znajomością wśród młodego pokolenia coraz gorzej) o ile będzie chęć czytania (czytelnictwo spada).

Cezary Kolczuga - 20 marca 2013 17:41


Książki Kopera... hmhm... to są raczej pozycje ja bym nazwała popularnonaukowymi. Ciekawe pozycje jako lektury do poduszki. Niestety w środowisku historycznym mówimy, że Koper jest bardzo płodny, pisze dużo i o wszystkim chyba. Choć jeśli chodzi o język, opowieści, to książki są ciekawe. Także polecam jako książkę do poczytania.

Panna z mokrą głową - 20 marca 2013 14:48

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj