ebook Trzej muszkieterowie. 20 lat później. Tom I - Aleksander Dumas

Trzej muszkieterowie. 20 lat później. Tom I

Powieść jest kontynuacjąTrzech muszkieterów, a dalsze losy jej bohaterów komplikują się, nabierając rozpędu, mimo upływu czasu.

Atos, Portos, Aramis, d'Artagnan zostali politycznymi przeciwnikami i są zmuszeni walczyć z sobą. Zmieniła się też sytuacja polityczna XVII-wiecznej Francji. Rządzi regentka Anna Austriaczka, natomiast miejsce Richelieu zajął ambitny kardynał Mazarin. D'Artagnan i Portos pomagają stronnictwu królewskiemu, Aramis i Atos popierają frondę i bunt paryżan. Pojawia się skrytobójczy mściciel Milady Winter, podążając trop w trop za czterema bohaterami. Różnice poglądów nie wpływają jednak na przyjaźń, jaką przysięgli sobie muszkieterowie, choć z pewnością oddziałują na zawrotne tempo ich przygód.

 

Seria Książka do plecaka zawiera starannie wybrane powieści autorstwa Hanny Ożogowskiej, Karola Maya, Aleksandra Dumasa, Thomasa Mayne Reida i Waltera Scotta. Jest przeznaczona zarówno dla młodych, jak i dojrzałych czytelników, którzy nie zapominają o spakowaniu książek przed wyjazdem na wakacje lub krótką weekendową podróż. Dwadzieścia  jeden  tytułów tej serii zadowoli nawet najbardziej wybrednych wędrowców. Z pewnością pochłoną ich opowieści o dawnym PRL-u, Dzikim Zachodzie,  XVII-wiecznej Francji i XVIII-wiecznej Szkocji. Zafascynują opisy Himalajów, niekończących się prerii, francuskiego dworu Ludwika XIII, a  także mrocznej atmosfery szkockiego zamku. Każda z książek jest  doskonałym uzupełnieniem rozpoczętej podróży, stanowiąc jedną z jej ważniejszych atrakcji.

Dodaj komentarz


Kiedy czytałem „Trzech muszkieterów” nie sądziłem, że istnieje dalszy ciąg tej historii. Dowiedziałem się przypadkiem dzięki pewnemu filmowi. Chcąc uzupełnić moje „braki” czytelnicze postanowiłem po latach wrócić do klimatów wykreowanych przez Dumasa.
Tło historyczne ciut odmienne, ale przygody muszkieterów niemal takie same. Z drobną różnicą. To już nie młodzieniaszki więc mniej tu akcji, a więcej intryg. Nadal jednak jest to świetna powieść przygodowa.


Dumas postanowił napisać kontynuację przygód muszkieterów. Aby nieco uatrakcyjnić powieść przeniósł akcję o 20 lat do przodu. Inny król (Ludwik XIV, ale rządzi regentka) inny kardynał (Mazarin), inna sytuacja polityczna. Bohaterowie starsi, więc mniej sprawni. Mniej pojedynków, więcej intryg. Niestety ta "zamiana" nie wyszła na dobre powieści. Akcja niezbyt szybka. Trzeba czytać z uwaga aby się nie pogubić w mnogości spraw jakie "produkuje" autor.


To kontynuacja "Trzech muszkieterów". Skoro kontynuacja, to postawiłem swoje wymagania wysoko. Są akcje, przygody, wariackie wyczyny. Wydają się jednak sklecone na siłę.
Bohaterowie starsi, zachowania inne. Za dużo tu jednak intryg. Chęć skomplikowania wszystkiego nie wyszła powieści na dobre.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj