Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne - Terry Pratchett

Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne

0,0

Miałbym więcej entuzjazmu dla nieszablonowego myślenia, gdyby istniały dowody na jakiekolwiek myślenie, nawet szablonowe. 

Najbardziej cytowany pisarz naszych czasów obdarzony był specyficznym poczuciem humoru, co uczyniło z niego zarówno autora bestsellerów, jak i niewyczerpane źródło mądrości życiowej. Ten zbiór pełen jest jego najzabawniejszych i wartych zapamietania myśli o życiu, wszechświecie i chrapaniu.

Terry Pratchett był uznanym pisarzem, twórcą bestsellerowego cyklu książek o świecie Dysku, z których pierwsza – "Kolor magii" – ukazała się w roku 1983. Czterdziesta pierwsza i ostatnia powieść o Dysku, "Pasterska korona", została wydana w roku 2015. Książki były często adaptowane jako sztuki teatralne i filmy. Terry Pratchett był laureatem wielu nagród, między innymi Carnegie Medal; otrzymał też tytuł szlachecki za zasługi dla literatury. Zmarł w roku 2015.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj

tytulowka.jpg 

 

Tytuł oryginału

SERIOUSLY FUNNY – THE ENDLESSLY QUOTABLE


Copyright © Terry and Lyn Pratchett 2016.

First published as ‘Seriously Funny’

by Transworld Publishers,

a division of The Random House Group Ltd.

All rights reserved


Projekt okładki

Becky Glibbery ITW


Opracowanie graficzne okładki

Ewa Wójcik


Redaktor prowadzący

Joanna Maciuk


Redakcja i korekta

Grażyna Nawrocka


ISBN 978-83-8123-582-2


Warszawa 2017


Wydawca

Prószyński Media Sp. z o.o.

02-697 Warszawa, ul. Rzymowskiego 28

www.proszynski.pl

 

Przez całe życie, odkąd skończyłem dziewięć lat, cieszyły mnie słowa...

Słowa zmieniają nas z małp w ludzi. Tworzymy je, zmieniamy, ścigamy je i żyjemy nimi – są końmi roboczymi, dźwigającymi dowolny ładunek, a ich użycie to wysoce uniwersalny klucz autorskiego rzemiosła. Są takie chwile, kiedy błędne słowo jest właściwym słowem, są takie, kiedy słowami można manipulować, a wtedy to cisza krzyczy. Opieka nad nimi, karmienie i nawet hodowla to część fachu, w którym jestem czeladnikiem.

Terry Pratchett, Trinity College Dublin, 2010

 

TERRY PRATCHETT

Terry Pratchett należał – i wciąż należy – do najpopularniejszych i najczęściej cytowanych autorów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Zyskał sławę i uznanie jako autor światowego bestselleru – cyklu o świecie Dysku, którego pierwszy tom, Kolor magii, został opublikowany w 1983 r. (w Polsce w 1994 r.), oraz jako niestrudzony bojownik kampanii o ważne sprawy, od ochrony zwierząt po badania nad chorobą Alzheimera. Jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, tłumaczonych na trzydzieści osiem języków. Jego powieści doczekały się licznych adaptacji scenicznych i ekranowych. Był laureatem wielu nagród, wśród nich Medalu Carnegie, otrzymał też tytuł szlachecki za swe zasługi dla literatury – choć utrzymywał, że największą jego zasługą dla literatury było powstrzymywanie się od jej pisania. Porzucił szkołę bez zdawania egzaminów, a jednak uzyskał dziesięć tytułów doktora honoris causa. Zmarł w marcu 2015 r.

 

LUDZKA NATURA

kapeluszeL.tif 

 

Wszystkie triumfy i kata­strofy tego świata ludzie powodują nie dlatego, że są z gruntu źli al­bo z gruntu dobrzy, lecz dlatego, że są z gruntu ludźmi.

Dobry omen

 

Praw­dziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.

Wiedźmikołaj

 

Niektórzy ludzie zrobią cokolwiek, żeby tylko sprawdzić, czy zrobienie tego jest możliwe. Gdyby w jakiejś grocie umieścić duży przełącznik z tabliczką: „Przełącznik Końca Świata! NIE DOTYKAĆ”, farba na niej nie zdążyłaby nawet wyschnąć.

Złodziej czasu

 

Jeśli cokolwiek przygnębiało go bardziej niż własny cynizm, to fakt, że często nie był aż tak cyniczny, jak prawdziwy świat.

Straż! Straż!

 

In­teligencja stworzenia znanego jako Grupa jest równa pierwiastkowi kwadra­to­wemu z liczby jej członków.

Bogowie, honor, Ankh-Morpork

 

Zło zaczyna się wtedy, kiedy zaczynasz traktować ludzi jak rzeczy.

W północ się odzieję

 

O wiele łatwiej winić o wszystko Ich. Ponura i przygnę­biająca zdawała się myśl, że Oni to tak naprawdę My. Jeżeli to Oni, to nikogo nie można obwiniać. Ale jeśli to My, to czym Ja będę? W końcu jestem jed­nym z Nas. Muszę być. Z całą pewnością nigdy nie uważałem się za kogoś z Nich. Zawsze należymy do Nas. To Oni robią wszystko, co złe.

Bogowie, honor, Ankh-Morpork

 

Wydaje mi się czasem, że ludzie powinni zdawać porządny egzamin, zanim będą mogli zostać rodzicami. To znaczy nie tylko praktyczny.

Złodziej czasu

 

Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję. Ludzie lubią przed­stawienia...

Piekło pocztowe

 

Osobiste to nie to samo co ważne. Ludziom tylko się tak wydaje.

Panowie i damy

 

Zdanie „Ktoś musi coś z tym zrobić” samo w sobie niewiele znaczy. Ludzie, którzy je wypowiada­ją, nigdy nie kończą „a tym kimś jestem ja”.

Wiedźmikołaj

 

Bierzesz ludzi, którzy na oko niczym się nie różnią od ciebie i ode mnie, ale kiedy połączysz ich wszystkich razem, dostajesz tego wielkiego, obłąkanego szaleńca z granicami państwowymi i hymnem.

Potworny regiment

 

Jeśli człowiek prosi o radę, to z pewnością nie po to, by mu jej udzielono. Chce raczej, by ktoś był obok, kiedy mówi sam do siebie.

Bogowie, honor, Ankh-Morpork

CIĄG DALSZY DOSTĘPNY W PEŁNEJ, PŁATNEJ WERSJI

PEŁNY SPIS TREŚCI:

TERRY PRATCHETT

LUDZKA NATURA

ROMANS

WYKSZTAŁCENIE I MĄDROŚĆ

SUKCES

ŻYCIE I ŚMIERĆ

ZWIERZĘTA

RELIGIA

POLITYKA

SŁOWA I PISMO

Spis treści
TERRY PRATCHETT
LUDZKA NATURA