ebook Między światami - Marzena Filipczak

Między światami

Iran oraz iracki i turecki Kurdystan. Górski Karabach, Osetia Północna i buddyjska Kałmucja. Stepy Kazachstanu, góry Kirgistanu, pozostałości Jedwabnego Szlaku w Uzbekistanie. I jeszcze izolowany od świata tajemniczy Turkmenistan.
Marzena Filipczak, autorka książek „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet” i „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże”, tym razem wędruje po krainach, w których kobieta w pojedynkę praktycznie nie występuje. Poruszając się lokalną komunikacją i autostopem, śpiąc w domach życzliwych miejscowych, jurtach, a nawet w jaskiniach, bawi się na trzydniowym weselu, uczestniczy w zarzynaniu kolejnych baranów i piciu wódki na grobach bliskich.
„Między światami” to książka, która łamie stereotypy: w krajach często uważanych za niebezpieczne i nieprzyjazne kobiecie nad samotną podróżniczką miejscowi roztaczają cudowną opiekę. Troszczą się o nią nawet służby specjalne, byli partyzanci, panowie z mafii i przemytnicy, pomagając jej dotrzeć do kolejnych miejsc i zapraszając do swych domów. To opowieść o gościnności tak wielkiej, że aż zapierającej dech w piersiach i niepojętej z zachodniego punktu widzenia, która każe gospodarzom towarzyszyć gościowi nawet w toalecie i oddać mu miejsce w swoim łóżku. Ba, żeby tylko! Ale o tym przeczytajcie już sami.

O autorce Marzena Filipczak – kiedyś dziennikarka i redaktorka przez 24 godziny na dobę, pewnego dnia wstała zza biurka, spakowała plecak i wyjechała sama na pół roku. Tak już jej zostało. Podróżuje w pojedynkę, bo w ten sposób wszystko odczuwa się „bardziej” – i miejscowi są śmielsi do przybysza, i przybysz ma potrzebę częściej do nich podejść.
Owocem pierwszej, odbytej w 2008 r. podróży Marzeny była książka „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet”. Składa się na nią relacja z włóczęgi po Indiach, Tajlandii, Malezji, Kambodży i Wietnamie oraz praktyczny poradnik, jak się do takiej podróży przygotować i poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w drodze (zwłaszcza, jeśli jest się kobietą). „Jadę sobie” zostało uhonorowane Nagrodą Magellana jako najlepsza książka podróżnicza 2009 r.
W roku 2012 ukazała się druga książka Marzeny Filipczak: „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże” to almanach dla wszystkich polujących na loty za grosze. Można się z niej dowiedzieć nie tylko jak znaleźć niedrogie połączenia, ale również dlaczego na Ibizę najlepiej polecieć przez Sztokholm, co zrobić, żeby nie musieć urywać kółek od walizki, i dlaczego na koło podbiegunowe trzeba zabrać komplet ołówków. Przede wszystkim jednak – jak czerpać radość z bycia w podróży, nawet tej trzydniowej i za przysłowiową miedzę.

Dodaj komentarz


Zdecydowana większość ludzi uważa, że kobieta sama nie powinna nigdzie jeździć – a już na pewno nie poza granice państwa – bo strach, bo coś złego może jej się stać… Dopiero, gdy ktoś nam udowodni, że nasze obawy są niepotrzebne, że wielu samotnie jeżdżącym kobietom w podróży nic nigdy się nie stało – dopiero wtedy nabieramy (my – kobiety) odwagi, by, tak jak nasze poprzedniczki, wyruszyć w wyjątkową, niezapomnianą podróż po świecie – i udowodnić następnym niepewnym, że samemu też można!

Dzięki książce Marzeny Filipczak „Między światami” miałam okazję przekonać się jak rzeczywiście wygląda podróżowanie kobiet. Autorka odbyła niełatwą podróż w dwóch trasach: z Gruzji, przez Rosję do Kirgistanu oraz z Turcji, przez Iran do Rosji i później, w drogę powrotną, na Ukrainę. Wymieniłam tylko kilka państw, które odwiedziła autorka, w rzeczywistości tych miejsc było naprawdę sporo. Każde inne, wyjątkowe, niepowtarzalne. A żeby lepiej zobrazować niezwykłość opisywanych przez podróżniczkę miejsc, w książce znajduje się wiele zdjęć, przedstawiających zwiedzane przez nią budowle, fascynujące widoki, spotkanych ludzi, niecodzienne dla Polaków przedmioty…

„Bycie podróżującą w pojedynkę kobietą daje mi błogosławieństwo, że wszyscy chcą się mną zaopiekować, pomóc mi i dopilnować, żebym bezpiecznie dotarła w kolejne miejsce. (…) jestem turystką, czyli czymś pomiędzy – jeszcze nie mężczyzną, ale też już nie miejscową kobietą, a istotą, na która patrząc z pobłażaniem, pozwala się jej na nieco więcej.”

Jak pisze sama autorka książki, Marzena Filipczak, podróżowanie kobiet jest możliwe, ale nie zawsze jest ono takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Autorka bez tabu opisuje o pojawiających się na jej drodze trudnościach i przeciwnościach. Podróżowanie kobiety wiąże się ze sporą odwagą i determinacją w dotarciu do obranego celu. Podróżniczka zdecydowanie powinna mieć przynajmniej trochę męskich cech.

Dzięki tym zapiskom, możemy także poznać wiele nowych miejsc, które może nie należą do najbardziej popularnych obiektów turystycznych, ale z pewnością warto je odwiedzić i zobaczyć. Dzięki autorce poznajemy kulturę, obyczaje, zabytki innych krajów, o których nawet nie zawsze można przeczytać w tradycyjnych przewodnikach.

Dodatkowo, w ostatnim rozdziale książki, znajduje się „Alfabet od W do A”. Ten niecodzienny słowniczek z pewnością bardzo ułatwi podróżowanie po Azji młodym, nieszczególnie doświadczonym podróżnikom. Są w nim wyjaśnione w pigułce wszystkie najważniejsze pojęcia i kluczowe sprawy, o których każdy wybierający się w podróż powinien mieć jakiekolwiek pojęcie.

„Czy nie straszą mnie za każdym razem, że w pojedynkę nie dam sobie rady, że to trudne, niebezpieczne, nieodpowiedzialne i głupie? A potem okazuje się, że było o niebo łatwiej, niż się wszystkim wydaje?”

Mężczyźni mogą, ale kobiety nie powinny? A to niby dlaczego? Dzięki książce Marzeny Filipczak „Między światami” nabrałam odwagi! Dzisiaj z całą stanowczością uważam, że też mam prawo – i mogę – podróżować sama po całym świecie. Dzięki tej książce przekonałam się, że, nawet pozornie niebezpieczne wycieczki, nie powinny być przeszkodą dla żadnej kobiety. Drogie Panie, Marzena Filipczak udowadnia nam, że nie ma rzeczy nieosiągalnych, wystarczy tylko się odważyć. Wykorzystując jej cenną radę – powinniśmy przestać się bać, spakować najpotrzebniejsze rzeczy i – w brew opinii innych – wyruszyć w podróż w nieznane. Tak, właśnie tak!

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj