ebook Pochówek dla rezuna - Paweł Smoleński

Pochówek dla rezuna

"Tu czas stanął. Czas to nieruchoma, martwa skamielina. Gdzieś tam daleko świat pędzi, przemienia się, burzy to, co minione, codziennie tworzy nowe kształty, przybiera nowe barwy i formy, byty i sensy, ale to całe przeobrażanie naszej planety nie dociera do bohaterów książki Smoleńskiego żadnym echem, żadnym sygnałem do przebudzenia, żadną zachętą do refleksji nad sobą. Świat, tak wnikliwie opisany przez autora, nie podąża naprzód, lecz krąży po tej samej orbicie, wokół tej samej osi wzajemnych uprzedzeń, rozgoryczenia i zajadłej wściekłości". Ze wstępu Ryszarda Kapuścińskiego "Polacy są historią zmęczeni, bardziej zdaje się ich interesować teraźniejszość i przyszłość. Smoleński podjął się zadania trudnego i niepopularnego. Jego ważna książka może się spotkać z obojętnym przyjęciem. Polacy, jak wszyscy, chcą wreszcie odpocząć od historii. Ale właśnie na spadku zainteresowania przeszłością żerują fałszerze i demagodzy. Najważniejsze problemy naszych dziejów najnowszych muszą być nieustannie przypominane, i to nie tylko przez historyków.

Dodaj komentarz


Bardzo wymagająca lektura, choć krótka. Czy można być obiektywnym w ocenianiu historii, jeżeli jesteśmy przez tą historię dotknięci? Raczej nie. Historie jednostek mogą być ciekawe, wstrząsające i mieć nawet wpływ na przebieg wydarzeń, ale nie oddadzą ich w całości. Będzie to tylko jeden z punktów widzenia. Dość wąski punkt choć często tragiczny.

Cezary Kolczuga - 12 kwietnia 2013 12:16


Autor podjął się trudnego zadania opowiadania historii pisząc o historii jednostek. Mimo podjętych przez niego wysiłków, ja pozostanę po stronie sceptycznych czytelników. Na świecie jest wiele ciekawszych pozycji, po które można sięgnąć, więc po co tracić cenny czas?

Artem - 3 kwietnia 2013 19:37

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj