Korona śniegu i krwi - Elżbieta Cherezińska

Korona śniegu i krwi

0,0

Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla.

       Na opustoszały tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego

księcia Starszej Polski Przemysła II.

       Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo

w wiecznym mroku?

       Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo...

       „Cherezińska ma niezwykły dar dynamicznego obrazowania politycznej gry w dawnych wiekach w sposób ukradziony ze współczesnych filmów akcji. Z wyczuciem tka własną fabularną opowieść, w której jest miejsce na silnie zarysowane drugo- i trzecioplanowe postaci, na elementy nadprzyrodzone i magiczne, na momenty wzniosłe i przyziemne, na walkę

i seks, na przyjaźń, zdradę i nienawiść. Powieść liczy ponad siedemset stron

i wierzcie mi, że chciałoby się drugie tyle”.

salon24.pl

       „Autorka trzyma się faktów, lecz i wypełnia całe mnóstwo białych plam. Robi to tak wprawnie, że tę historię śledziłam jak szekspirowską tragedię albo przedni film sensacyjny. A w postaciach kobiecych — zwłaszcza w świętej Kindze — zakochałam się po uszy”.

Marta Mizuro, Najciekawsze książki, „Zwierciadło” 

Dodaj komentarz


Wprost nie mogłam oderwać się od lektury tej książki, dostałam ją kiedyś od mamy w prezencie i początkowo byłam do niej sceptycznie nastawiona, zmieniło się to jednak wraz z czytaniem, dlatego też książkę tę szczerze polecam wszystkim osobom, które po prostu lubią czytać książki. Bardzo szybko można to przeczytać i potem pozostaje tylko to poczucie, że chciałoby się jeszcze więcej, ale niestety już nie pozostało nic. Wszystkim książkę tę serdecznie polecam.


Porównanie tej książki z „Grą o tron” Martina jest całkowicie nietrafne. Powieść autorki jest powieścią historyczną a nie fantasy. Występują w niej postaci historyczne, a tło wydarzeń nie budzi zastrzeżeń. Jedynym elementem „fantastycznym” są ożywające godła. Nie jest to jednak powieść, którą można ominąć. Czasy rozbicia dzielnicowego są mało poznane a autorka potrafi tchnąć w nie życie. Prywatne losy bohaterów są fikcją, ale ich umiejętne wplecenie w historię czyni je wiarygodnymi (tak mogło być, nigdy się nie dowiemy jak było naprawdę). To się czyta niemal z zapartym tchem, choć książka gruba.


Książka ta porównywana jest do tak popularnej ostatnimi czasy „Gry o tron” Martina. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej między tymi powieściami nie ma aż tak wielu podobieństw. „Korona śniegu i krwi” jest przedstawieniem historii Piastów w drugiej połowie XIII wieku. Książka ma swój unikalny magnetyzm, który sprawia, iż nie można oderwać się od lektury. Serdecznie wszystkich zachęcam do jej poznania.


"Korona śniegu i krwi" to kolejna świetna książka historyczna tej autorki. W sumie powinni takie dawać do czytania w szkołach. Wiodącą postacią jest książę Polski Przemysł II. To książka o historii rodu Piastów drugiej połowy XIII w., którzy rządzili podzielonym krajem, doprowadzając Polskę do anarchii. Niesamowite podejście do historii spodoba się nie tylko fanom gatunku. Akcja trzyma w napięciu, fabuła nie pozwala się nudzić. Rewelacja


Niektórzy określają „Koronę śniegu i krwi” jako polską odpowiedź na grę o tron. Jednak dla mnie powieści nie są aż tak podobne, by dziełu Cherezińskiej przypinać taką łatkę. Książka w wydaniu z twardą oprawą, to nie lada wyzwanie, pokaźna liczba stron sprawia, iż można sobie nieźle wyrobić bicepsy podczas czytania. Akcja trzyma w napięciu, historyczna fabuła wciąga. Polecam, bo warto.


Nie łatwo się czyta tą powieść. Nie dość, że objętość pokaźna (książkę trudno trzyma się w rękach), to jeszcze tematyka historyczna może niejednego czytelnika zniechęcić. Jednakże opisane w powieści (i sfabularyzowane) dzieje państwa polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego są godne uwagi. Wszystkie postacie występujące w książce są historyczne (nie są wymyślone). Autorka tylko dopisuje ich codzienne życie (jakiego w żadnej kronice nie uświadczymy). Robi to bardzo przekonująco. Elementy fantastyki (żyjące godła, stara wiara) wzbogacają powieść.


To nie jest "coś na podobieństwo Gry o Tron". Takie porównanie obraża autorkę i tą książkę, bo jest ona o wiele lepsza niż tamta. Ciekawi bohaterowie, połaczenie historii i fantastyki. Majstersztyk!


Miało być pięknie, a wyszło jak wyszło. Niestety dość marna podróba napisania czegoś na podobieństwo Gry o tron. Ciekawy pomysł z żywymi godłami, niestety nie wykorzystany odpowiednio. Usilne mylenie czytelnika nadawaniem wielu bohaterom jednego imienia - przydomki się nazywa taki pomocniczy zabieg w literaturze. Pomysł fajny, ale trochę słabo zrealizowany, niestety.


Bardzo dobra książka. Polecam każdemu!


Nie lubię książek polskich autorów, jednak Cherezińska naprawdę się postarała i stworzyła coś naprawdę dobrego! Może nie jest to, jak piszą wydawcy, polski odpowiednik PLiO, ale z pewności najlepsza książka fantasy stworzona w granicach naszego kraju.


Od momentu przeczytania jedna z moich najukochańszych książek! Autorka wspaniale łączy historię Polski z fantastyką. Wplotła między akcję dawne pogańskie wierzenia i niektóre tradycje. Książkę czyta się jednym tchem mimo ponad 700 stron! Wierzcie lub nie, ale na prawdę chce się drugie tyle.


Może się wydawać, że to polska "odpowiedź" na "Grę o tron". To tylko pozory. Cherezińska opisuje mało znany czas rozbicia dzielnicowego. Do tego stara wiara. Gruba ta książka (w wersji papierowej). Dla interesujących się historią pozycja niemal obowiązkowa, choć nie jest to literatura naukowa ani popularno-naukowa.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj

Okładka

Karta tytułowa

Elżbieta Cherezińska

KORONA

ŚNIEGU I KRWI

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej