ebook Lawina - Jolanta Maria Kaleta

Lawina

„Lawina” to piąta już z kolei powieść Jolanty Marii Kalety. Tym razem Autorka ukazuje rozpaczliwą walkę byłego akowca, którego ducha nie złamało stalinowskie więzienie, o zachowanie własnych przekonań, dochowanie wierności dawnym ideałom, możliwość normalnego życia w kraju za ‘żelazną kurtyną’, o prawo do miłości. Bohater powieści - chirurg Jędrek Madej - skierowany nakazem pracy do szpitala w Kowarach, miasteczka u stóp Karkonoszy, rychło przekonuje się, że skrywa ono mroczną tajemnicę, pilnie strzeżoną przez milicję, UB i wojsko KBW. Przez przypadek w jego ręce trafiają dziwne fotografie. Widnieje na nich tajemniczy symbol w kształcie dwóch ogniw łańcucha splecionych ze sobą, niezrozumiałe wyliczenia matematyczno-chemiczne oraz mapa, na której w języku niemieckim oznaczono kilka miejscowości. Otoczony przez donosicieli, podejmuje ryzykowną grę mającą wyjaśnić gdzie umieszczono ów symbol, co on oznacza i czemu ma służyć oraz jaką tajemnicę skrywają pozostałe fotografie. Przeciwko sobie ma żołnierzy korpusu bezpieczeństwa, kierowanych przez bezwzględnego porucznika Jenota, pana życia i śmierci oraz grasujący po okolicy Werwolf. Sam może liczyć jedynie na pomoc leśniczego Kujawy, człowieka o podobnym życiorysie i poglądach. Gdy w życiu Madeja pojawią się kobiety, znajdzie się w śmiertelnej pułapce.

Dodaj komentarz


Znam Karkonosze, choć mieszkam na drugim krańcu Polski. Książka zainteresował mnie nie tylko miejscem (Kowary) ale i czasem akcji (lata 40-ste). Chirurg o akowskiej przeszłości rozpoczyna pracę w kowarskim szpitalu. Jednak nie zaznaje tak upragnionego spokoju. Atmosfera podejrzeń, inwigilacja, mroczna tajemnica sprzed lat wciągną niejednego czytelnika. Dobra powieść sensacyjna z wiarygodnym tłem historycznym. Chyba najlepsza powieść autorki jaką do tej pory czytałam.

Doris - 31 maja 2013 17:38


Historia przedstawiona w bardzo realistyczny sposób. Aż ciarki przechodzą po plecach na myśl, iż tak mogły kiedyś wygląda spotkania z służbami mundurowymi naszego kraju. Książka jest sugestywna, dobrze napisana. Czyta się ją lekko, pozwala na to styl autorki. Ciekawa intryga, wiarygodni bohaterowie, to również elementy „Lawiny”. Książka stanowi miłe zaskoczenie, gdyż jest naprawdę dobra i godna polecenia. Co też czynię.

YoAnna - 21 maja 2013 17:19


Powieść osadzona w realiach stalinizmu. Miejsce - Kowary u podnóża Karkonoszy. Ta sceneria służy jako tło dla powieści sensacyjnej. Dobrej powieści. Niemal namacalna atmosfera podejrzeń, inwigilacji i tajemnicy otaczającej bohatera zadowoli niejednego czytelnika.

Cezary Kolczuga - 20 kwietnia 2013 13:27

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj