Prawda

William de Worde jest przypadkowym wydawcą pierwszej gazety na Dysku. Musi sobie radzić z tradycyjnymi problemami dziennikarskiego życia - ludźmi, którzy chcą, by zginął, wampirem na odwyku, żywiącym samobójczą fascynację fotografowaniem z lampą błyskową, innymi ludźmi, którzy też chcą, by zginął, choć w inny sposób, oraz, co najgorsze, człowiekiem, który błaga go, by publikował zdjęcia jego ziemniaków o zabawnych kształtach.

Książka uznana przez Rzeczpospolitą za bestseller roku 2007.

"Prawda" to czysta rozkosz. Jest bardzo, bardzo zabawna...

Peter Ingham, "The Times"

Prawdziwa rozkosz czeka fanów Pratchetta w tej dwudziestej piątej powieści ze Świata Dysku.

Maggie Pringle, "Daily Express"

Płynna, ze skomplikowaną intrygą, a miejscami bardzo śmieszna.

James Delingpole, "Daily Telegraph"

Terry Pratchett - Urodził się 28 kwietnia 1948 roku w Beaconsfield, zmarł 12 marca 2015. Jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 13 lat. Już wtedy było oczywiste, że czeka go świetlana przyszłość. W 1965 roku zaczął pracować jako dziennikarz. W 1971 roku wydana została jego pierwsza powieść "The Carpet People", a potem kolejne "The Dark Side of the Sun" (1976) i "Strata" (1981). W 1980 roku został rzecznikiem prasowym Centralnego Zarządu Elektroenergetyki. W 1983 roku wydana została jego pierwsza powieść z cyklu Świat Dysku - "Kolor magii". Po ukazaniu się w 1986 roku książek "Blask fantastyczny" i "Mort" Terry Pratchett zdecydował się poświęcić wyłącznie pisaniu. Od tego czasu zarówno ilość wydanych i sprzedawanych książek, jak i popularność pisarza systematycznie wzrasta. Pratchett był także autorem kilku książek dla młodych czytelników. W 1998 roku został uhonorowany przez królową brytyjską Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.

Dodaj komentarz


"Prawda" to już dwudziesty piąty tom opowiadania Pratchetta o niezwykłym Świecei Dysku. Jest to jedna z lepszych pozycji dziejących się w Świecie Dysku. Tym razem autor zabiera czytelników w podróż by pokazać im niezwykły świat prasy i redakcji gazety. Jak zwykle Terry Pratchett robi to ze swoim (dobrze nam znamym) poczuciem humoru. Znajdziemy tu wiele odwołań do kultury masowej, zabawne postacie i niezwykłe miejsca. Książkę czyta sieniesamowicie szybko i lekko i jest to jedna z lepszych w całym cyklu.

Pharea - 17 maja 2013 09:02


„Prawda” jest naprawdę dobra książką w dorobku Terry’ego Pratchetta. Napisana jak wykle świetnym stylem bawi, uczy i zmusza do myślenia. Nietuzinkowi bohaterowie, oryginalny pomysł na akcje sprawiają, iż lektura „Prawdy” jest prawdziwą przyjemnością. Po książkę powinni sięgnąć nie tylko fani autora, czy też wielbiciele fantastyki, ale wszyscy ci, którzy mają ochotę na chwilę dobrej zabawy wyśmienicie stworzonym świecie. Polecam bardzo.

YoAnna - 10 maja 2013 17:22


Czy w prasie znajdziemy prawdę? Z założenia tak, w praktyce bywa różnie. Ta książka jest o prasie i dziennikarstwie. Ponieważ znajdujemy się w Świecie Dysku nie jest to zwykła prasa, ani zwykłe dziennikarstwo. Pogoń za tematem podobna jak w naszym świecie. Cała reszta jest już inna. Choćby to, że fotoreporterem jest wampir (kocha tą pracę mimo, że błysk flesza przyprawia go o alergię). Właśnie bohaterowie są największym atutem tej opowieści. Niezwykle barwni, wyraziści, wręcz absurdalni. Język oczywiście lekki, charakterystyczny dla Pratchetta. Autor wyczarował całkiem ciekawą historię.

Doris - 10 maja 2013 16:10


Patachett, po prostu. On zawsze jest dobry.

Aleksandra Skibińska - 28 marca 2013 09:10


Prawda... czasem potrafi zaboleć. Tutaj nie jest inaczej. Dziennikarze udowadniają, że są o wiele silniejsi niż niejedna broń. Nowe spojrzenie na prasę, a jakże, w końcu to Pratchett, a On na wszystko na nowe, inne, po prostu własne spojrzenie.

Agu - 25 marca 2013 20:23


Co jest prawdą? Gdzie jest prawda? W azecie. Na pewno? W ŚD też są dziennikarze, a pióro jest mocniejsze niż miecz. Ciekawe satyryczne spojrzenie na działalność prasy. Niby nic nowego, a jednak.

Cezary Kolczuga - 24 marca 2013 08:10


Każda kolejna książka Pratchetta jest coraz lepsza. "No cóż... Nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się ziemniak." - Książka równie zaskakująca co ten cytat.

Ailuj - 23 marca 2013 13:22


To jedna z tych książek, które wyjaśniają nam to, co wydaje się, że wiemy. Prosta sprawa - druk. A o Gutenbergu cichutko.

Ignam - 21 marca 2013 02:21

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj