Diuna

Kroniki Diuny - tom 1

Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

Dom Wydawniczy REBIS oddaje czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.

Najnowszą ekranizację Diuny wyreżyserował Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Sicario). Autorami scenariusza są Eric Roth (Forrest Gump), Jon Spaihts (Doktor Strange) i Denis Villeneuve, a muzyki – Hans Zimmer (Gladiator, Incepcja, Dunkierka). W obsadzie gwiazdy światowego kina: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard, Jason Momoa, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Josh Brolin, Zendaya i Oscar Isaac.

Dodaj komentarz


To jedna z moich pierwszych poważnych powieści fantastycznych. Przeczytałem będąc jeszcze nastolatkiem (wydawnictwo bodajże KAW). Wtedy myślałem, że to pojedyncza książka. Zresztą konstrukcja powieści jest na tyle uniwersalna, że kontynuacja była zarówno możliwa jak i niekonieczna. Świat stworzony przez Herberta jest niezwykły i mocno zróżnicowany. Aby zrozumieć wszystkie jego niuanse trzeba uważnie czytać. Na podstawie powieści powstały dwie ekranizacje. Wersja Lyncha choć okazała się klapa finansową zasługuje na uznanie.

Dark Noise - 8 czerwca 2013 10:02


Wiele dobrego słyszałam o tej książce, ale przez dość długi okres czasu nie mogłam się do niej przekonać i za nią się zabrać. W końcu jednak to zrobiłam, a wtedy wsiąkłam bez reszty. Bardzo ciekawa seria, niesamowicie wciągająca. Nie mogłam się od niej wręcz oderwać – jest to jedna z lepszych książek z gatunku science fiction, jakie czytałam. Polecam Wam wszystkim. Warto.

Semi - 7 czerwca 2013 19:17


Swoją przygodę z fantastyką zaczynałam od powieści raczej lekkich, łatwych i niekoniecznie dobrych, lecz koniec końców przyszedł czas na to, by zapoznać się z klasyką. Herbert porywa czytelnika we wspaniale wykreowane uniwersum, dopracowane w każdym szczególe. Nie brak tu intryg, pełnokrwistych postaci. Dodatkowym atutem papierowej wersji jest jakoś wydania, Rebis się postarał, by pięknie wyglądało na półce. „Diuna” to książkowy mustread dla wszystkich wielbicieli science fiction.

YoAnna - 23 maja 2013 19:38


Diuna to pierwsza powieść ze sławnej już serii Kroniki Diuny. Zarys fabuły znajdziecie powyżej. Diuna wciąga niesamowicie i pochłania czytelnika bez reszty. Science fiction najwyższych lotów, ustawia poprzeczkę najwyżej. Frank Herbert niesamowicie posługuje się swoim talentem pisarskim i wrzuca czytelnika wprost w przygody swoich bohaterów. Diuna wręcz oczarowuje i będzie wspaniałą lekturą dla fanów gatunku, czyta się rewelacyjnie, a po zakończeniu czuje się niedosyt i sięga się po następną część.

Pharea - 12 maja 2013 01:15


Do przeczytania tej powieści namówił mnie mąż. Długo się zastanawiałam, bo raczej nie przepadam za fantastyka. jednak kiedy już zaczęłam czytać, wciągnęłam się bez reszty. Wizja Herberta jest niesamowita. Polityka, intrygi, walka o władzę i dominację w bliżej nieokreślonej galaktyce. do podróży jednak potrzebny jest melanż, specyficzna przyprawa uzyskiwana tylko na jednej planecie - Arrakis. W tym wszystkim bohaterowie i wieczny zakon Bene Gesserit. To trzeba przeczytać. W kilku zdaniach nie odda się wszystkich zawiłości opowieści.

Doris - 9 maja 2013 15:11


Grzech nie znać, jeśli ktoś w towarzystwie zapyta, co to krysnóż, wstyd nie wiedzieć. Muad'Dib był kiedyś moim ulubionym bohaterem książkowym. Potem spadł z piedestału, ale sentyment mam do dziś.

Agnieszka Kolano - 26 marca 2013 00:16


Klasyk przez duże K. Czyta się świetnie, a świat wymyślony przez Herberta powala na kolana. Naprawdę warto, niech was nie odstraszy jej status, bo to naprawdę lektura dla każdego.

Kasia Pietraszko - 25 marca 2013 15:44


Zaczęłam od filmu, potem przeczytałam książkę. Jednak... książka dużo lepsza!

Aleksandra Skibińska - 23 marca 2013 21:25


Jest to obowiązkowa lektura fanów science-fiction. Zasłużyła na miano klasyka i mimo, że są zdania, że kolejne tomy są lepsze, to powiem wam - oni kłamią. "Diuna" to najlepsza powieść jaką macie możliwość przeczytać!

Ailuj - 23 marca 2013 11:59


Od tego wszystko się zaczęło. Pierwotnie miała być tylko ta powieść. Ostatecznie rozrosła się do sześcioksięgu. Świat kreowany przez Herberta nie ma sobie rówych

Cezary Kolczuga - 21 marca 2013 09:48


Najlepsza moim zdaniem część cyklu. Uwielbiam te barwne postacie zwłaszcza Idaho śnił mi się po nocach:) Modlitwę Bene Gesserit także zapamiętam na długo.

Daria Zychowicz-Kluba - 20 marca 2013 23:16


Rewelacyjna książka, jedna z moich ulubionych.

M.G. - 18 października 2016 15:11

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj