ebook Arabska żona - Tanya Valko

Arabska żona

Wstrząsająca historia Polki, która poślubiła muzułmanina.

Kiedy Dorota, uczennica szkoły średniej, poznaje Ahmeda, zakochuje się w nim bez pamięci. Jej najbliższe otoczenie nie kryje swojego negatywnego nastawienia do tego związku, mimo to młodzi spotykają się dalej - dziewczyna zachodzi w ciążę, w końcu biorą ślub. Po pewnym czasie wyjeżdżają do jego rodzinnej Libii. Tam ukochany pokazuje swoje prawdziwe oblicze - znika na całe dnie z domu, jest chorobliwie zazdrosny, nie stroni od rękoczynów. Dorota, zaślepiona miłością, nie zdaje sobie sprawy, że mąż jest zagrożeniem dla niej i jej córeczek. Orientuje się niestety, kiedy jest już za późno.

"Arabska żona" to rezultat ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt studiów i badań, doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści. Autorka połączyła w tej powieści wiele ludzkich historii, które przetworzyła na fikcję literacką.

Dodaj komentarz


Miałem mieszane uczucia po lekturze tej powieści. Z jednej strony to przejmująca opowieść pewnej Polki, która wyszła za mąż za muzułmanina i wyjechała z kraju. Z drugiej strony obraz kultury arabskiej jaki został przedstawiony w książce jest obarczony wieloma błędami. Owszem bohaterce jest ciężko w obcej kulturze i nie tylko ze względu na to jak islam traktuje kobiety, ale historia jak dla mnie jest momentami mało wiarygodna. Skupia się na negatywach a to powoduje, że obraz jest niepełny.

Dark Noise - 14 czerwca 2013 15:54


Pierwsza z serii książka o brutalnym dla kobiet i szokującym świecie islamu. Tanya Valko opowiada historię Polki, która wyszła za muzułmanina, i która w późniejszym czasie musiała zmagać się z przeciwnościami losu by walczyć o życie swoje i swych córek. Wstrząsający obraz nieznanego nam bliżej świata ma szokować i dawać do myślenia, Ksiązka bardzo dobrze napisana, widać że autorka spędziłą czas w kraju islamskim i wie co pisze. Polecam wszystkim fanom tego typu literatury

Pharea - 5 czerwca 2013 21:08


Literatura opowiadająca o kulturze arabskiej zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Pozycje te mają z założenia przybliżyć tę, dla przeciętnego mieszkańca Europy, dość kontrowersyjną kulturę. Tu poznajemy historie Doroty, w której życiu pojawił się Ahmed. Początkowa sielanka szybko jednak się kończy. Dość oklepany temat, ale czyta się dobrze. Całość jest może lekko przerysowana, ale to raczej specjalny zabieg mający zmusić czytelników do refleksji. Kto lubi takie klimaty, niech przeczyta.

YoAnna - 28 maja 2013 20:14


Podobno powieść oparta jest na faktach. Być może. Historia pewnej Polki, którą różne perypetie życiowe rzuciły na arabska ziemię. Oprócz losów bohaterki poznajemy także islamską kulturę, arabską mentalność i stosunek do kobiet. Niestety powieść jest obarczona wieloma stereotypami. Wynika z niej, że każdy Arab jest be, że tamtejsza kultura też jest be. Nie lubię takiego generalizowania, choć sama historia jest przejmująca i budzi emocje.

Doris - 6 maja 2013 21:44

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj