ebook Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe - Jacek Dukaj

Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny – oto wydarzenia, jakich świadkiem jest czytelnik opowiadań Jacka Dukaja.

Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i potworem...

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych . w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Dodaj komentarz


Czasami bywa tak, że kolejność czytania dzieł danego autora ma wpływ na odbiór następnej książki. Na pewno inaczej odebrałbym ten zbiór opowiadań gdybym go przeczytał przed powieścią „Inne pieśni” tegoż autora. Niestety stało się odwrotnie, więc i moje wrażenia nie były zbyt intensywne. Niektóre opowiadania jednak na dłużej zapadły mi w pamięć. Dukaj ma specyficzny styl, który wymaga od czytelnika sporego skupienia. Jednak „wysiłek” jest zawsze wynagradzany.


Jest to kolejna książka jednego z lepszych polskich pisarzy zajmujących się fantastyką. Co prawda czasami książki te nie są takie łatwe, warto się jednak nie zniechęcać, bo są to naprawdę dobre pozycje w polskiej literaturze. Można się naprawdę wciągnąć czytając tę książkę, fabuła jest naprawdę dobra, sam pomysł na książkę był moim zdaniem oryginalny. Najważniejsze to wejść w świat przedstawiony, a potem idzie już łatwo. Oczywiście jeśli ktoś za fantastyką nie przepada to może nie spodobać mu się książka, ale reszcie na pewno przypadnie ona do gustu.


Kolejny zbiór opowiadań autorstwa Dukaja. Przed „Xavrasem...” przeczytałam „Inne pieśni”, więc opowiadania nie wywarły na mnie zbyt wielkiego wrażenia, ale przynajmniej byłam przygotowana na niełatwe w odbiorze dukajowskie wizje. Tytułowy „Xavras Wyżryn” jest świetną opowieścią, reszta moim zdaniem taka sobie (na uwagę zasługuje jeszcze „Przyjaciel prawdy”). Jak zwykle wykreowane przez autora światy są nienaganne. Miłośnicy prozy Dukaja raczej będą zadowoleni.


Kolejny zbiór opowiadań Dukaja i po raz kolejny można powiedzieć i zgodzić się z poprzednikami, ze jedne opowiadania są lepsze a inne gorsze. Jednego można by pewnym: Dukaj nie daje o sobie łatwo zapomnieć, nadal wymaga od czytelnika koncentracji i nie podaje niczego zbyt łatwo. Dobrze zacząć swoją przygodę z Dukajem właśnie od jego opowiadań, gdyż nie są aż tak trudne jak powieści. Bardzo dobra pozycja dla wszystkich i szczerze polecam


Książki Dukaja trudno nazwać łatwymi i prostymi w odbiorze. Jednak tym zbiorem opowiadań autor postanowił dać czytelnikom chwile na złapanie oddechu. Zawarte w zbiorze historie prezentują różny poziom – jedne wciągają mnie, inne bardziej, ale mimo wszystko jest to sympatyczna lektura, na która warto poświecić swój czas. Polecam wielbicielom autora, ale również innym, którzy chcieliby zacząć przygodę z tym twórcą, lecz obawiają się „ciężkości” jego dzieł.


Jest to chyba najlżejsza książka Dukaja. Nie wymaga tak wiele myślenia, jak pozostałe, jednak posiada nadal niesamowity urok jego prozy. "Gotyk" jest cudowny. "Xavras" również.


Zbiór opowiadań. Jak to przeważnie z każdym zbiorem bywa dość nierówny. "Xavras Wyżryn" i "Przyjaciel prawdy" błyszczą. Reszta to "czytadła". Fani twórczości Dukaja będą mieli mieszane uczucia. Mimo wszystko warte przeczytania.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj