ebook Wypracowania - Motyw Stabat Mater Delorsa - Opracowanie zbiorowe

Wypracowania - Motyw Stabat Mater Delorsa

Rodowód motywu i jego wpływ na sztukę: Nowy testament, Michała Anioła – „Pieta”, Durer – „Opłakiwanie śmierci Chrystusa”. Wypracowanie prezentuje rodowód motywu Stabat Mater Delorsa wywodzący się z Nowego Testamentu. Zaprezentowano również analizy dzieł artystycznych, które czerpały bezpośrednio z tego przykładu: Michała Anioła - "Pieta" z lat 1498 – 1500 oraz obraz Durera namalowany na początku 1500 roku zatytułowany" Opłakiwanie śmierci Chrystusa". Całosć zawiera 309 słów.

Lament świętokrzyski - analiza utworu. W poniższym wypracowaniu dokonano analizy i omówienia działa zatytułowanego Lament świętokrzyski. Ten średniowieczny utwór należący do liryki lamentacyjnej stanowi jeden z zabytków języka polskiego. Tematyka natomiast została zainspirowana słynnym motywem Stabat Mater Delorsa z Nowego Testamentu. W wypracowaniu szczegółowo omówiono wszystkie najważniejsze wątki. Całość zawiera 312 słowa.

Obraz matki w Przedwiośniu Stefana Żeromskiego. Wypracowanie szczegółowo omawia obraz matki zawarty przez Stefana Żeromskiego w Przedwiośniu. Opisy poparte zostały cytatami pochodzącymi bezpośrednio z tekstu lektury. Wypracowanie zawiera 386 słowa.

Matka bolejąca w Balladynie Słowackiego. Tekst prezentuje postać matki z Balladyny Juliusza Słowackiego. Kobiety, która wydaje się odnosi stanowi jedynie postać epizodyczną uwikłana w tragedię. Okazuje się jednak, iż jej los nawiązuje do motywu Stabat Mater Delorsa. Całość zawiera 140 słów.

Matka cierpiąca z III cześć "Dziadów", scena VIII A. Mickiewicza. Wypracowanie prezentuje postać matki z III cześć "Dziadów", scena VIII A. Mickiewicza. Ta biedna, niewidoma kobieta swą postawą walczy w jedyny możliwy sposób prosząc i błagając o litość dla ukochanego syna. Pozornie słaba i bezsilna wykazuje się nadludzką mocą w imię swej miłości. Całość zawiera 200 słów.

Charakterystyka Matki – „Dym” M. Konopnicka. Wypracowanie jest charakterystyką matki Marcysia, postaci występującej w noweli „Dym” M. Konopnickiej. Bohaterka była drobną staruszką, która zwykle nosiła biały czepek i fartuszek. Była wspaniałą, kochającą i oddaną matką. Oboje z Marcysiem wiedli bardzo ubogie, ale szczęśliwe życie. Kobieta zajmowała się domem i przygotowywaniem ciepłych posiłków dla zapracowanego syna. Wypracowanie zawiera 343 wyrazy.

Adam Mickiewicz - „Do matki Polski”. Poniższe wypracowanie stanowi analizę i omówienie wiersza Adama Mickiewicza „Do matki Polki”. Całość dzieła prezentuje pełne smutku i goryczy rozważania na temat losu spiskowców, których przeznaczeniem był bój bez chwały i zwycięstwa. Wypracowanie prezentuje wszystkie najważniejsze wątki i motywy. Całość zawiera 300 słów.