ebook Wrocławska Szuflandia - Barbara Rejek

Wrocławska Szuflandia

O tym, że krasnoludki są na świecie, zapewniała już dawno temu Maria Konopnicka. A każdy, kto był we Wrocławiu wie, że można je tu spotkać na każdej ulicy. Małe istoty na dobre zadomowiły się w stolicy Dolnego Śląska, stając się atrakcją turystyczną dla całych rodzin.

Skąd wzięły się krasnoludki we Wrocławiu, dokładnie nie wiadomo. Niektórzy twierdzą, że to właśnie tu urodził się pierwszy osobnik magicznego gatunku i krasnale żyły tu od zawsze. Inni ponoć znają dokładną datę pojawienia się krasnali we Wrocławiu. Jak głoszą dokumenty, pierwsze rzeźby skrzatów pojawiły się 1 sierpnia 2005 i przedstawiały krasnoludki w postaci: Szermierza, Rzeźnika, Pracza Odrzańskiego oraz Syzyfki. Krasnale stały się symbolem stolicy Dolnego Śląska i chętnie fotografują się z jego mieszkańcami i przyjezdnymi. Do najbardziej znanych skrzatów, z którymi koniecznością jest posiadanie zdjęcia, należą Życzliwek i WorcLovek. Życzliwek stoi tuż koło słynnej fontanny na Rynku. Trzyma w dłoni słonecznik, a na twarzy ma ogromny uśmiech. Doczekał się on już własnego święta - Dnia Życzliwości 21 listopada. Wówczas we Wrocławiu organizowanych jest wiele akcji charytatywnych, a na Rynku tańczy się Taniec Życzliwości. WrocLovek natomiast stoi przy najstarszych kamieniczkach wrocławskich Jasiu i Małgosi. W dłoni dzierży herb Wrocławia i ogłasza światu, że Wrocław to miasto miłości.

Krasnoludkowych rzeźb jest w mieście prawie 400 i ciągle ich przybywa. Każda z nich kryje jakąś cząstkę Wrocławia, co cieszy małych i dużych mieszkańców oraz turystów. Co rok we Wrocławiu, w miesiacu wrześniu obchodzony jest Festiwal Krasnoludków. Wówczas w mieście robi się kolorowo i bajecznie.