ebook Władca wilków - Juraj Červenák

Władca wilków

Władca wilków to pierwszy tom opowieści o zemście potomka bogów, wojownika Rogana, wspieranego przez wilka z zaświatów, Gorywałda. Prawie dziesięć lat walczył w wojnach, które doprowadziły do rozbicia imperium Awarów, rozciągającego się na równinach pomiędzy Dunajem a Cisą. Należał do drużyn słowiańskich książąt, był najemnikiem, walczącym po stronie Karola Wielkiego, służył w szeregach armii bułgarskiego chana Kruma. Czarny Rogan. Osławiony łucznik, bezlitosny pogromca Awarów. Każdy wódz pragnie mieć go po swojej stronie. Działa teraz na własną rękę, zapuszcza się w ciemne, zamieszkane przez duchy i demony lasy za Hronem. Tropi ślady Krwawych Psów - najokrutniejszych awarskich oprawców. Dzięki spotkaniu z wiedźmą Mireną i władcą wilków, Czarnobogiem, szybko się dowie, że jego powołaniem jest nie tylko zemsta za dawno nieżyjących bliskich. Aby sprawdzić, jakie drzemią w nim siły i jakie posłannictwo przypadło mu w spadku po nieznanych dotąd przodkach, będzie musiał udać się do królestwa Moreny, bogini śmierci… Czarnoksiężnik to znakomita seria, która błyskawicznie wciąga w świat słowiańskich herosów, książąt oraz magii, kapryśnych bogów i żądnych krwi biesów, a wszystko to na tle prawdziwych wydarzeń historycznych. W przygotowaniu kolejne tomy przygód Rogana i jego wilczego towarzysza. Juraj Červenák (ur. 1974 r.) to słowacki pisarz, który mistrzowsko łączy trzymającą w napięciu fantastyczną przygodę z historycznymi detalami. Za serię Czarnoksiężnik otrzymał Nagrodę Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru w kategorii „Najlepsza czeska i słowacka książka roku”. Nareszcie ukazuje się w języku polskim, co więcej w nowej, poprawionej przez autora wersji.

Dodaj komentarz


Tym razem autor serwuje czytelnikom historię kryminalna bez udziału swojego „sztandarowego” bohatera komisarza Wallandera. Poznajemy nową postać, również policjanta, także nie bez wad. Jednak autor zadbał o inną atmosferę. Fabuła zawiera elementy, które mogą nastąpić w rzeczywistości, więc opowieść jest bardzo przekonująca (istnieje duże prawdopodobieństwo, że może opisywana historia może się wydarzyć naprawdę), potrafi wywołać dreszczyk emocji. Klimat też nie do przecenienia. Może się podobać.


Po raz kolejny Mankell ukazuje czytelnikowi wgląd w Szwedzie społeczeństwo. Książka ma swój mroczny, nieco tajemniczy i chłodny klimat. Powieść jest wyrazista, zarówno bohaterowie, jak i opisywane wydarzenia pobudzają wyobraźnie, są niezwykle realni. Jednocześnie ukazuje powody fascynacji Szwedów hitleryzmem. Fani zakończonej serii o Kurcie Wallanderze powinni być zadowoleni z nowej powieści i nowego bohatera. Podobało mi się, tak więc polecam.


Jak Mankell to komisarz Wallander? Na pewno nie. Ta powieść jest przykładem, ze porzucenie przez autora swojego ulubionego bohatera może wyjść dziełu na dobre. Oczywiście bohaterem jest policjant, też niedoskonały, prawdziwy. Atmosfera jednak inna. Morderstwo i śledztwo prowadzone na skandynawskim odludziu budzi przygnębiając, mroczną atmosferę. Napięcie momentami mrozi krew w żyłach. Umiejętne połączenie fikcji i pewnych faktów sprawia, że czytelnik może odnieść wrażenie, że wszystko miało miejsce w rzeczywistości.


Ukojenie dla miłośników serii o Wallanderze. Atmosfera skandynawskiego odludzia, trzyma w napięciu, mrozi krew w żyłach. Jak na razie najlepsza powieść Mankella jaką czytałem

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj