ebook Wielka Wojna Ojczyźniana 1941-1945 - Christian Hartmann

Wielka Wojna Ojczyźniana 1941-1945

Mało która wojna była taka jak ta. Mało która była tak krwawa, miała tak daleko idące następstwa i zostawiła w pamięci tak głębokie ślady jak ta, którą od 1941 do 1945 roku toczyły ze sobą hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki. Chodzi nie tylko o to, że wszystko w tej wojnie było na wielką skalę: teatr działań, czas jej trwania, liczba uczestników oraz liczba ofiar. Także o to, że napadając na Związek Radziecki, Hitler rozpętał dokładnie taką wojnę, jakiej rzeczywiście chciał – bezlitosną wojnę zaborczą, wojnę na unicestwienie, w wyniku której – jak obiecywał sobie – on, führer, niczym starożytny wódz stworzy wielkogermańskie imperium, zniszczy przeciwników ideologicznych, a całe narody zamieni w niewolników albo po prostu wytępi. Już choćby dlatego wojna ta od samego początku była walką o „być albo nie być” każdej ze stron. Obie toczyły ją z największą zaciekłością, wiedziały bowiem, że są przyparte do muru.

Christian Hartmann przybliżając czytelnikowi wojnę niemiecko-radziecką dokonał rzadkiej sztuki: przytaczając liczne relacje naocznych świadków, stworzył obraz nie tylko fascynujący, lecz także głęboko przejmujący, niemożliwy do przekazania w zwykłym opisie. Zwięzła, oparta na najnowszym stanie badań analiza pozwala czytelnikowi zachować orientację w teatrze działań wojennych prowadzonych nawet na taką skalę.

Dodaj komentarz


Trochę klasyki, czyli duch. Tylko dlaczego u licha gra na gitarze? Typowa literatura dziecięca z elementami detektywistycznymi. „Strachy” okazują się ludźmi, którzy chcą najczęściej uzyskać jakieś korzyści. Scooby wraz z przyjaciółmi często im w tym przeszkadza. Nie wiem co dzieci widza w takich historiach. Najważniejsze, że są zadowolone przy oglądaniu i/lub czytaniu. Czasami rodzice pomogą albo ciocia. Przedtem jednak czytam, czy warto książeczkę zaprezentować.


Moi kuzyni uwielbiają książeczki z tej serii i ciągle naciągają mnie na nowe pozycje. Nie potrafię im odmówić, a przy okazji... czytam. Miło wrócić do lat dzieciństwa.


"Scooby-Doo! i przebojowy duch" to jedna z fajniejszych książeczek z tej serii. Polecam!


Jedna z fajniejszych książeczek z tej serii. Polecam!

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj