ebook W północ się odzieję - Terry Pratchett

W północ się odzieję

Kiedy ludzie zwracają się przeciw czarownicom, cierpią niewinni.

Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no... magią. I utrudnia sen.

Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy – waleczni Nac Mac Feeglowie – tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia. I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza…

Pratchett jest bez wątpienia najbardziej dowcipnym pisarzem fantasy. Ale śmiech, który wywołuje, to nie rechot, ale uśmiech porozumiewawczy. Humor pojawia się wszędzie, w dialogach, monologach wewnętrznych, a nawet tak nudnych z natury rzeczy fragmentach, jak opisy przyrody. Piotr Sarzyński, „Polityka”

Błyskotliwe, zabawne dialogi! Autor zdobywa szczyty wyobraźni. „The Times”

Pasja dla języka, słownych gierek i żartów aż tryska ze stron. „Daily Telegraph”

Terry Pratchett (ur. 1948) – jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 15 lat, w 1971 r. wydana została jego pierwsza powieść „Dywan”, a potem kolejne – „Ciemna strona Słońca” i „Strata”. W 1983 r. ukazała się pierwsza powieść z cyklu Świat Dysku – „Kolor magii”. W 1998 r. został uhonorowany przez królową Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.

Dodaj komentarz


Nie ukrywam, ze książka przyciągnęła mnie nie tylko ze względu na fakt, że dzieje się w Świecie Dysku (choć to historia poboczna), ale ze względu na bohaterkę, młodą czarownicę Tiffany. W Świecie Dysku były czarownice z Lancre, ale od dawna autor nie kontynuuje tego wątku, więc tym bardziej obcowanie z „W północ się odzieję” było dla mnie przyjemnością. Trochę humoru, trochę ironii, trochę powagi. Z założenia książka jest dla młodzieży, ale dorośli (szczególnie miłośnicy Pratchetta) nie powinni od niej stronić.

Doris - 17 maja 2013 22:41


„W północ się odzieję” to kolejna z powieści Sir Terryego Pratchetta, która nie jest bezpośrednio związana z cyklem Świat Dysku. Wszystkie ksiązki tego autora są niesamowite, przesiąknięte swietnym humorem, stanowią doskonałą rozrywkę i zawsze błyskawicznie się je czyta. Tym razem też tak było. Ksiażka w wydźwięku smutniejsza niż pozostałe Pratchetta, mówiąca o nienawiści i ciemnych stronach ludzkiego charakteru zmusza do zatrzymania się i refleksji nad życiem.

Pharea - 17 maja 2013 10:06


„W północ się odzieję” to następna z powieści Terry’ego Pratchetta, która niesie w sobie ukrytą mądrość i przesłanie. Mimo że główną bohaterką tej powieści jest nastolatka, książka jest dojrzała. Wciąż jest zabawnie i z humorem, jednak więcej tu ironii, smutku i powagi. Polecam młodszym i starszym, gdyż warto sięgnąć po tę książkę. To trochę inny Pratchett niż dotychczas, ale wciąż dobry.

YoAnna - 10 maja 2013 17:31


Najnowsza książka autora, której jeszcze nie zdążyłam przeczytać. Jednocześnie chylę czoła przed autorem który mimo swojego stanu ciągle jest w stanie pisać książki.

Aleksandra Skibińska - 15 kwietnia 2013 20:16


Przygody Tiffany wydają się zapełniać lukę jaka powstała po chyba porzuconym podcyklu o czarownicach z Lancre z ŚD. Mimo,że z założenia powieść ta jest przeznaczona dla młodzieży, to emanuje dojrzałością. To już nie jest opowiastka dla dzieci. Ironia i kpina jak zwykle u Pratchetta. Bliżej ŚD niż poprzednie pozycje "serii".

Cezary Kolczuga - 24 marca 2013 11:01


Co mnie uderzyło podczas czytania książki? Smutek. Pratchett jest znany z humoru i ja mu tego humoru absolutnie nie odmawiam, ale tu to raczej ironia, troszkę kpina. Brak mi było dobrodusznego, zdrowego śmiechu w tych zmaganiach Tiffany ze złem. No ale temat poważny, to i kpin mniej.

Agnieszka Kolano - 22 marca 2013 23:54


Kolejne zmagania Tiffany z samą sobą i Kredą na dodatek. Cykl rozpoczęty przez "Wolnych Ciutludzi" zmierza chyba ku końcowi.

Ignam - 21 marca 2013 03:04

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj