ebook Trzeci najazd Marsjan - Marek Oramus

Trzeci najazd Marsjan

Nowa powieść Marka Oramusa, czyli Wells, Strugaccy i Zajdel w jednym. Ekstrapolacja dzisiejszych wynaturzeń i dialog z tradycją gatunku SF. Fantastyka socjologiczna najwyższej próby.

W Wojnie światów Herbert George Wells opisał Pierwszy najazd Marsjan, a na podstawie tej książki Orson Welles stworzył później słynne słuchowisko, po którym pół Ameryki wpadło w panikę, przekonane, że nastąpiła inwazja z kosmosu.

W Drugim najeździe Marsjan braci Strugackich Obcy sprowadzili ludzkość do roli rezerwuaru cennych dla nich soków żołądkowych.

Trzeci najazd Marsjan Oramusa to przy dziełach wielkich poprzedników niemalże sielanka. Na wiecznie spragnionych dóbr konsumentów spada z nieba lawina promocji, szczęście nie zna granic. Niestety, skutkiem ubocznym tej filantropii jest zmiecenie z powierzchni Ziemi cywilizacji w znanej nam postaci.

Marek Oramus - od ponad 30 lat obecny na firmamencie polskiej SF. Pisarz, krytyk literacki, dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowych, z wykształcenia energetyk jądrowy. Autor kilkunastu książek, ostatnio wydane to Bogowie Lema i Kankan na wulkanie.

Dodaj komentarz


Nie znam pozostałych książek Oramusa. "Trzeci najazd Marsjan" jest książką lekką i przyjemną, lecz jednocześnie taką, która nie razi czytelnika naiwnością. Podobała mi się i tyle.


Chyba zabrakło autorowi pomysłu, choć powieść może stanowić przyczynek do rozmyślań nad medialną iluzją. "Porwana" fabuła, nieskomplikowane postaci. Bez rewelacji niestety. Oramus ma lepsze dokonania.


Marek Oramus to jeden z wybitnych autorów polskiej fantastyki. Ale kążdy autor ma w swoim dorobku bardziej i mniej udane dzieła. "Trzeci najazd Marsjan" jest powieścią przyjemną w odbiorze, ale znam lepsze książki tego autora.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj