ebook Trójka - Ken Follett

Trójka

Oksford, rok 1947.

Trójka studentów uniwersytetu, Żyd Nat, Palestyńczyk Jasif i Rosjanin Dawid, bierze udział w przyjęciu wydanym przez profesora Ashforda.

Dwadzieścia jeden lat później spotykają się ponownie. Jako agenci zwalczających się tajnych służb - izraelskiego Mossadu, egipskiego wywiadu cywilnego i radzieckiego KGB - są uwikłani w swoje własne gry, w których nie ma miejsca na sentymenty.

Dodaj komentarz


To książka, która można zaliczyć z powodzeniem do thrillerów szpiegowskich. Dużo takich pozycji na rynku, więc podchodziłem do nie z dystansem. Czy przypadkiem nie jest to kolejna mocno schematyczna powieść? Na szczęście okazało się, że tylko po części. Lata 60-te XX wieku i walka wywiadów może wydawać się oklepanym tematem, jednak kreacja bohaterów i skrzętne omijanie (na ile się da) tematów politycznych powoduje, że historia wciągnie niejednego czytelnika.


Powieść Folletta, której fabuła opiera się na autentycznych wydarzeniach. Autor na warsztat wziął znaną pod kryptonimem „Plumbat” akcję Mossadu. Fabuła jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, akcja trzyma w napięciu, postacie sa barwne i interesujące. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Wszyscy fani powieści sensacyjnych, które mają swą podstawę w autentycznych wydarzeniach powinni sięgnąć po „Trójkę”. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.


Thrillery mają różne odbicia. Jednym z nich jest tzw. thriller szpiegowski. W tym podgatunku przeważa jednak schematyzm. Nie dziwne więc, że byłam zaskoczona po lekturze "Trójki", bo w tym przypadku jest inaczej (głównie za sprawą przekonująco opisanych bohaterów). Lata 60. XX wieku i akcje szpiegowskie zainteresują niejednego miłośnika takich klimatów. Najciekawsze jest to, że autor tak potrafi prowadzić swoja opowieść, że nawet sprawy, które mnie specjalnie nie interesowały, zaciekawiały mnie. Oczywiście wciąga.


Kolejna bardzo dobra książka w dorobku Folletta. Tytułowa Trójka to trójka kolegów z uniwersytetu, którzy po latach spotykają się jako agenci tajnych służb - jak w opisie. Żeby nie zdradzać fabuły mogę napisać, że jest to świetna powieść szpiegowska unikająca tematów czysto politycznych. Dobrze opowiedziana, przyjemna w czytaniu. Bardzo mi się podobała i mogę ją z czystym sumieniem polecić wszystkim czytelnikom.


Mimo, że jest to powieść sensacyjna, "Trójka" nie jest książką z rodzaju "zabili go i uciekł". To bardzo dobra książka o przeszłości i lojalności.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj