ebook Scenariusz na wspólne życie - Violetta Vinci

Scenariusz na wspólne życie

Pola zabiera swoich przyjaciół z tętniącego życiem Poznania do Darłowa, rodzinnej miejscowości nad morzem. Tam chce wypocząć i zapomnieć o rozstaniu. Nie chce się angażować w nowy związek, ale chłopak z sąsiedztwa komplikuje jej życie. Kto dla miłości poświęci wszystko? Opowieść o pragnieniach, miłości i wyborach.

Specyficzna atmosfera w niewielkim miasteczku wywołuje niezapomniane emocje. Wydarzenia zmieniają losy bohaterów na ich przyszłe życie.

Dodaj komentarz


Sięgnęłam po „Scenariusz na wspólne życie” Violetty Vinci, ponieważ przyciągnęła mój wzrok okładka. Uwielbiam wypoczynek nad morzem. Zauważyłam znajomy obrazek i faktycznie okazuje się, że na okładce jest latarnia morska z Darłówka. Mieszkałam tam kiedyś i mam sentyment do tego miasteczka.
Zakupiłam ebooka w formacie epub na tableta. W tym formacie e-książka posiada 271 stron i osiem rozdziałów. Każdy rozdział to jeden dzień wypoczynku nad morzem pięcioosobowej grupy przyjaciół, którzy przyjeżdżają na wypoczynek z Poznania do Darłowa, rodzinnej miejscowości głównej bohaterki Poli. W zasadzie znaczącymi bohaterami jest cała grupa, ponieważ spędzają czas w swoim towarzystwie prawie non stop. W Darłowie dołącza do ekipy siostra Poli, Lena oraz inni spotkani, jak to nad morzem bywa, turyści, którzy mają duży wpływ na losy niektórych bohaterów.
„Scenariusz na wspólne życie” to zabawna i lekko napisana historia młodych, wykształconych ludzi w odmiennym do codzienności środowisku. W środku lata, w upalne dni nad morzem, na urlopie, ludzie robią dziwne rzeczy i zachowują się inaczej. Pola i jej przyjaciółka Zuza są aktualnie po nieudanych związkach i szukają zapomnienia. Hania i Szymon są młodym małżeństwem, które postanowiło w podróż przyjechać do Darłowa zamiast na Costa Brava. Wszystkich wspiera i rozśmiesza Marcel. Jego filozoficzne podejście do życia rozbraja każdego. Lena jest imponującą przewodniczką i kucharką oraz cudownie boi się pająków. Dzięki zwyczajnemu przedstawieniu bohaterów i ich zwykłego życia, ma się wrażenie, że czyta się o kimś znanym.
Opowiadanie tryska energią i optymizmem. Jest pełne radości i słońca. Dialogi są krótkie i zwięzłe. Duża dawka humoru sprawia, że czyta się ją szybko. Przeczytałam w dwa dni. Po przeczytaniu poprawił mi się humor i postanowiłam, że następne wakacje spędzam w Darłówku. Ogromnym plusem jest przedstawienie Darłowa i Darłówka w pozytywnym klimacie. To poniekąd przewodnik dla turysty sprytnie i delikatnie wpleciony w fabułę. Przedstawione miejsca, jak dobrze pamiętam, są autentyczne. Można więc tu przyjechać na urlop i podążać śladem bohaterów. Spędzają oni kilka dni nad morzem i doświadczają w tym krótkim czasie wielu przygód. To wskazówki również dla każdego turysty, co może się przydarzyć na wakacjach. Kradzież, włamanie, topienie się, wypadek samochodowy, wizyta w szpitalu to niektóre sytuacje, jakich doświadczają. Towarzyszy tym emocjom również miłość dawna i nowa, podejmowanie niełatwych wyborów i cudowne słońce, piasek i woda. W subtelny sposób przedstawione są porady dla turysty przebywającego na plaży. Szczególnie podobały mi się sugestie i mądre według mnie rady dla matek z małymi dziećmi.
Polecam tą lekturę zdecydowanie. Dużo przeczytałam książek obyczajowych i dostrzegam duże podobieństwo tej powieści do twórczości Helen Fielding oraz Nicholasa Sparksa. Pola (główna bohaterka) ma wiele z Bridget Jones. Jeśli lubicie ten typ literatury to „Scenariusz na wspólne życie” będzie się wam podobał. Odważę się również porównać, ponieważ dostrzegam takie podobieństwo do literatury Małgorzaty Musierowicz. Tam akcja ma miejsce w Poznaniu, a tutaj w Darłowie i Darłówku. Według mnie to świetny scenariusz na film. Chętnie przeczytam w przyszłości kolejne części przygód tej zwariowanej inteligencji.
Jedynym minusem jest to, że nie ma do nabycia wersji papierowej.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj