ebook Samochód osobowy w firmie - Opracowanie zbiorowe,praca zbiorowa

Samochód osobowy w firmie

W publikacji zostały przedstawione wszystkie projektowane na 2019 r. zmiany rozliczania w kosztach wydatków samochodowych. Większość zmian będzie miała zastosowanie wprost od 1 stycznia 2019 r – niezależnie od tego, kiedy samochód został nabyty czy wyleasingowany. Warto wiedzieć, że nie dotyczy to umów leasingowych (najmu i dzierżawy) samochodów osobowych zawartych do końca 2018 r. Podatnicy, którzy w tym czasie zawrą takie umowy, będą zatem mogli rozliczać w kosztach opłaty leasingowe bez ograniczeń, które mają być wprowadzone w 2019 r.
W 2019 r. planowane jest ograniczenie możliwości rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z korzystaniem z samochodów, w tym kosztów opłat leasingowych. Podatnik będzie mógł rozliczyć w kosztach tylko 20% wydatków związanych z korzystaniem z samochodu prywatnego w działalności, a 75% wydatków związanych z korzystaniem z samochodu firmowego wykorzystywanego także poza działalnością. Pełne rozliczenie wydatku w kosztach będzie możliwe u podatników, którzy prowadzą ewidencję przebiegu do celów VAT. W opracowaniu przedstawiamy, w jaki sposób będzie trzeba w praktyce te limity stosować. Nowe, podwyższone limity pojawią się też w rozliczaniu kosztów amortyzacji i składek na ubezpieczenie. Limitowane będą również opłaty leasingowe.
Opracowanie składa się czterech głównych części omawiających:
● zasady odliczania VAT od wydatków samochodowych,
● wydatki samochodowe rozliczane w kosztach uzyskania przychodów,
● amortyzację samochodów oraz
● zasady udostępniania samochodów pracownikom, menedżerom i zleceniobiorcom.
Poszczególne rozdziały zostały uzupełnione o wyróżnione graficznie informacje o projektowanych na 2019 r. zmianach w zakresie rozliczania wydatków samochodowych w kosztach podatkowych.