ebook Rok w ruskim cyrku - Piotr Kacprzak

Rok w ruskim cyrku

„Rok w ruskim cyrku” Piotra Kacprzaka nie jest jednolitą opowieścią. Mnóstwo w niej dygresji i wspomnień. To swojego rodzaju dziennik, trochę literatura drogi i w znacznej mierze literatura obyczajowa.

Autor przedstawia historię młodego człowieka, który rusza z polskim cyrkiem na tournée po ówczesnym Związku Radzieckim. Z racji zajmowanego stanowiska główny bohater nazywany jest „kierownikiem”. To z jego perspektywy poznajemy kulisy pracy w cyrku. Wchodzimy tam, gdzie jako widzowie nigdy nie mogliśmy zajrzeć. Do cyrkowych wozów i zorganizowanych w nich mieszkań, zwanych działkami. Poznajemy przygotowania do występów, tajniki niektórych cyrkowych „numerów” i atmosferę życia w cyrkowej drodze. I to wszystko pod ogromnym namiotem, otoczonym cyrkowymi wozami. A do tego ludzie, niby zwyczajni, a jednak całkiem inni. Ich życie zawsze było owiane tajemnicą i legendą.

Książka ma jeszcze jedno przesłanie, które autor wyraźnie eksponuje: „Pozostaje więc tylko mieć nadzieję, że przedstawiony tu obraz, oparty na rzeczywistych wydarzeniach i autentycznych historiach, być może pozwoli czytelnikowi na zmianę nastawienia do Rosjan i Rosji, a przez to też do samego siebie”.

Dodaj komentarz


„Rok w ruskim cyrku” Piotra Kacprzaka, to trochę nietypowa książka. Jest to z jednej strony swego rodzaju dziennik, zapiski z trasy polskiego cyrku po ZSRR, z drugiej strony jest w tej historii mnóstwo dygresji do innych miejsc i innych cyrków. Ale jedno udaje się Kacprzakowi: przywołać wyjątkową i niepowtarzalną cyrkową atmosferę. Zapach popcornu, zapach zwierząt wymieszany z zapachem trocin, blask kolorowych świateł i wspaniałe kostiumy artystów. I to wszystko pod ogromnym namiotem, otoczonym cyrkowymi wozami. A do tego ludzie, niby zwyczajni, a jednak całkiem inni. Ich życie zawsze było owiane tajemnicą i legendą. Jeśli do tego dodamy inną legendę, jaką niewątpliwie jest dawny ZSRR, to otrzymamy niezwykłą i niepowtarzalną mieszankę dziś już zaginionego świata. Ktoś, kto zechce się weń zagłębić, ujrzy niecodzienny i zaskakujący obraz, którego doświadczyć mogli tylko nieliczni. A przy tym będzie miał okazję poznać odrobinę tajemnicy, która od wieków towarzyszy cyrkom i cyrkowej sztuce. Czy taka historia może kogokolwiek zainteresować? Sprawdź, bo może się okazać, że zainteresuje właśnie Ciebie.

Aga Mazur - 11 czerwca 2015 08:39

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj