ebook Raj - Liza Marklund

Raj

Szwecję nawiedza huragan, z portu w Sztokholmie ginie wart 50 000 000 koron ładunek papierosów. Na nabrzeżu leżą zwłoki dwóch mężczyzn. Aida chcąc się ratować ucieka z miejsca zbrodni. Znajduje azyl w „Raju” – stowarzyszeniu pomagającym ofiarom zastraszania. Tymczasem liczba morderstw rośnie, porwane osoby poddawane są okrutnym torturom. Annika Bengtzon (dziennikarka znana z poprzednich części cyklu Marklund) próbuje otrząsnąć się po śmierci ukochanego. Sprawa stowarzyszenia „Raj” staje się dla niej szansą na powrót do życia i pracy. W pogoni za prawdą spotyka Thomasa, czy może mu ufać...

Dodaj komentarz


Okładka to nie wszystko liczy się treść, a ta wbrew pozorom wywołuje zainteresowanie. Tytułowy „Raj” to fundacja pomagająca dotkniętym przemocą. Budzi jednak podejrzenia bohaterki powieści (czyli dziennikarki Annici Bengtzon) do tego morderstwo. Można powiedzieć, że schemat. W przypadku tego typu powieści schemat jednak nie jest taki zły, szczególnie że ta konkretna historia potrafi wciągnąć, a ponury klimat może przypominać najlepsze kryminały skandynawskie.


Tytułowy raj nie ma nic wspólnego z Edenem. To pewna fundacja pomagająca ludziom dotkniętym przemocą. W wyniku pewnych okoliczności bohaterka powieści (dziennikarka Anika Bengtzon) podejmuje dziennikarskie śledztwo w sprawie morderstwa w porcie jednocześnie przyglądając się uważnie działalności fundacji. Schemat? Być może. Ale ten „schemat” potrafi wciągnąć. Ponury klimat niekoniecznie może się podobać, ale jest dodatkowym atutem. Jedna z lepszych książek Marklund.


Fajna okładka, prosta, a jednak przykuwa uwagę. Annika musi otrząsnąć się z tragedii, która ją spotkała, a najlepszym rozwiązaniem ku temu ma być praca. Książka wciąga już od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać do samego końca. Wciągająca fabuła, interesujące postacie, trzymająca w napięciu akcja. Mimo że temat może mało oryginalny, autorce udało się przedstawić go w zachęcający sposób.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj