ebook Raj - Liza Marklund

Raj

Ostatnia sobota przed długim majowym weekendem. Czy można sobie wyobrazić lepszy pomysł na spędzenie tego dnia, niż odwiedziny w centrum handlowym, zaprojektowanym przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnym niemal każdej rzeczy, o której się marzy – albo nie wiedziało, że marzy? Matka, córka i jej przyjaciółka, dwóch dilerów, złodziej i pracownik korporacji. I czające się zagrożenie. Historia jednej nocy opowiedziana z siedmiu różnych punktów widzenia. Sześcioro z nich spędza noc w galerii handlowej, siódme ogląda wydarzenia z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno chce zdobyć sławę, jedno pieniądze, jedno coraz lepiej się bawi, a jedno chce tylko wypełniać porządnie swoje obowiązki. Dwie osoby ścigają trzy, jedna ukrywa się przed resztą. Każde z nich jest gotowe na wszystko, żeby osiągnąć cel. Nawet zabić. Co zrobić, gdy raj zmieni się w piekło? Kiedy za zakrętem czai się zło i nie wiadomo, komu ufać? Kto dożyje poranka? Czy istnieje jedna, prawdziwa wersja wydarzeń? Od czego zależy prawda? I co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy w galerii handlowej Raj? Thriller psychologiczny, w którym nic ani nikt nie jest tym, czym się wydaje. Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. W Turcji przeżyła trzęsienie ziemi, w Izraelu drugą intifadę. Ponad rok spędziła w Atenach, mieszkała też w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Budapeszcie i na Krecie. Od dziewięciu lat żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki" i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – Ofiarę Polikseny, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za Głowę Niobe i Chciwość. Laureatka Nagrody Złotego Pocisku za Regułę nr 1 (Marginesy 2017). Pozostałe jej książki także spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016), Chciwość (2016) i Ślepy archeolog (Marginesy 2018).

Dodaj komentarz


Okładka to nie wszystko liczy się treść, a ta wbrew pozorom wywołuje zainteresowanie. Tytułowy „Raj” to fundacja pomagająca dotkniętym przemocą. Budzi jednak podejrzenia bohaterki powieści (czyli dziennikarki Annici Bengtzon) do tego morderstwo. Można powiedzieć, że schemat. W przypadku tego typu powieści schemat jednak nie jest taki zły, szczególnie że ta konkretna historia potrafi wciągnąć, a ponury klimat może przypominać najlepsze kryminały skandynawskie.

Dark Noise - 10 czerwca 2013 22:29


Tytułowy raj nie ma nic wspólnego z Edenem. To pewna fundacja pomagająca ludziom dotkniętym przemocą. W wyniku pewnych okoliczności bohaterka powieści (dziennikarka Anika Bengtzon) podejmuje dziennikarskie śledztwo w sprawie morderstwa w porcie jednocześnie przyglądając się uważnie działalności fundacji. Schemat? Być może. Ale ten „schemat” potrafi wciągnąć. Ponury klimat niekoniecznie może się podobać, ale jest dodatkowym atutem. Jedna z lepszych książek Marklund.

Doris - 28 maja 2013 13:56


Fajna okładka, prosta, a jednak przykuwa uwagę. Annika musi otrząsnąć się z tragedii, która ją spotkała, a najlepszym rozwiązaniem ku temu ma być praca. Książka wciąga już od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać do samego końca. Wciągająca fabuła, interesujące postacie, trzymająca w napięciu akcja. Mimo że temat może mało oryginalny, autorce udało się przedstawić go w zachęcający sposób.

YoAnna - 22 maja 2013 12:20

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj