ebook Procykliczność działalności bankowej - Malgorzata Olszak

Procykliczność działalności bankowej

Publikacja stanowi efekt wieloletnich badań prowadzonych przez Autorkę  na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Z analizy zawartej w książce wynika, że procykliczność działalności bankowej jest zjawiskiem złożonym i zróżnicowanym. Wyjaśnienia tego zjawiska dostarczać może teoria zawodności mechanizmu rynkowego oraz psychologia poznawcza.
  • Do czynników sprzyjających występowaniu tego zjawiska zaliczono również błędy pomiaru ryzyka i wyceny księgowej, które mogą być wzmacniane przez politykę pieniężną stosowaną przez bank centralny.
  • Przedstawione w publikacji badania empiryczne dotyczą czynników wyjaśniających zróżnicowanie procykliczności działalności bankowej w dwóch obszarach, tj. wrażliwości rezerw na ryzyko kredytowe na cykl koniunkturalny oraz związku między aktywnością kredytową i współczynnikiem kapitałowym w okresie dekoniunktury.
  • Badania zaprezentowane w książce dają podstawy do sformułowania zaleceń, które mogą być wykorzystane w tworzeniu polityki gospodarczej (tzw. polityki makroostrożnościowej), nakierowanych na ograniczanie niestabilności finansowej i ryzyka systemowego.

Praca opiera się na szczegółowej analizie pojęcia i czynników związanych z procyklicznością w działalności bankowej – zagadnienia, które nabrało szczególnej wagi w wyniku doświadczeń kryzysu finansowego 2007-09. Książka ta jest dziełem nowatorskim na polskim rynku wydawniczym – nie ma jak dotąd tak dogłębnej i udokumentowanej pozycji, analizującej to zjawisko. Główne jej zalety to dogłębność omawianych wątków oraz próba wielostronnego spojrzenia na analizowane zagadnienie oraz przekrojowe badania empiryczne dotyczące europejskich banków.

dr hab. Ewa Miklaszewska, prof. UEK

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Publikacja dotyczy ważnego tematu w dyskusji naukowej dotyczącej funkcjonowania sektora finansowego na świecie oraz w Polsce, zwłaszcza w kontekście kryzysu finansowego z lat 2007/08... Autorka poprzez swoje badania zrealizowała ważny cel poznawczy, jakim było określenie czynników wyjaśniających zróżnicowanie tej procykliczności, istotnej z perspektywy finansowania potrzeb sfery realnej gospodarki.

Prof. dr hab. Jan Turyna

Uniwersytet warszawski