ebook Powrót - Håkan Nesser

Powrót

Trzecia książka w kryminalnej serii o komisarzu Van Veeterenie i jego współpracownikach z jednostki policyjnej w Maardam

Pewnego kwietniowego dnia w rowie znalezione zostaje poćwiartowane ciało. W spokojny sierpniowy poranek więzienie opuszcza domniemany podwójny morderca. Czy istnieje jakiś związek między tymi dwoma wydarzeniami?

Komisarz Van Veeteren musi stawić czoło tragizmowi ludzkiego losu i uporać się ze sprawą, w której wszystkie tropy prowadzą w przeszłość...

„Wielbiciele kryminałów mają powód do radości”. Richmond Times-Dispatch

Håkan Nesser jest jednym z najpopularniejszych szwedzkich autorów kryminałów, wielokrotnie nagradzanym za swoje powieści. Seria o komisarzu Van Veeterenie ukazała się w ponad 25 krajach i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy. Dzięki niej Nesser zdobył pozycję jednego z najbardziej znanych autorów na świecie. Obecnie mieszka w Szwecji i Anglii. Jest także autorem znakomitego cyklu kryminalnego o inspektorze Barbarottim: Całkiem inna historia, Człowiek bez psa, Drugie życie pana Roosa, Samotni, Rzeźniczka z Małej Birmy.

Dodaj komentarz


To trzecia odsłona perypetii komisarza Van Veeterena. Mimo, że trzecia to i tak nie jest tak dobra jak książki z serii o Barbarottim (moim zdaniem). Nie jest jednak tak źle, aby nie przeczytać, bo jest to w miarę dobry kryminał. Makabryczna zbrodnia i dość skomplikowana zagadka, ale akcja do szybkich nie należy. Powieść ma za to swój charakterystyczny mroczny klimat, co będzie odpowiadać wielu miłośnikom skandynawskich kryminałów.


Komisarz Van Veeterenie wyrusza do akcji po raz trzeci. Tym razem śledczy z policji w Maardam będą musieli zająć się sprawą makabrycznej zbrodni. Powieść jest naprawdę dobra, ma swój mroczny klimat i trzyma przez cały czas lektury w odpowiednim napięciu. Bohaterowie są postaciami z krwi i kości, nie irytują czytelnika nielogicznym postępowaniem. Zachęcam fanów skandynawskich kryminałów, by sięgnęli po „Powrót”.


Kto lubi kryminały, a Larsson go zachwycił, powinien zapoznać się z twórczością Nessera. Zapewne zmieni swoją opinię na temat Larssona. Nesser pisze ciekawiej, bardziej zajmująco i przekonująco.


Zdecydowanie jest to dużo lepszy autor od Larssona. Właściwie książka stoi na dużo wyższym poziomie niż milenium.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj