ebook Gibraltar. Cieśnina – Skała – Państwo - Kazimierz Robak

Gibraltar. Cieśnina – Skała – Państwo

GIBRALTAR: Cieśnina – Skała – Państwo to zwięzła, przedstawiona w przystępny sposób historia miejsca, uznanego przez starożytnych za koniec zamieszkałego świata, a dziś wciąż będącego źródłem nieporozumień i konfliktów.

Część pierwsza jest chronologicznym, bogato ilustrowanym i dokumentowanym zapisem dziejów Gibraltaru od czasów najdawniejszych do współczesności.

Część druga zawiera wypisy i wzmianki o Gibraltarze z literatury antycznej, średniowiecznej i współczesnej.

Wersja elektroniczna jest oparta na wydaniu książkowym (WKR 2015), bogatsza jest jednak o niezbędne uwspółcześnienia (nowy pomnik gen. Sikorskiego), rozszerzenie wypisów (m.in. opowiadanie Juliusza Verne'a) i niezbędną korektę.

* * *

Kazimierz Robak

Filolog, historyk, żeglarz, dziennikarz (również radiowy – Radio Zet), publicysta, kierowca 18-kołowej ciężarówki, nauczyciel akademicki. Płynął m.in. Pogorią w rejsie antarktycznym (1980-81) i regatach Cutty Sark Trophy („Operacja Żagiel”) 1982.

Uczestnik Szkół Pod Żaglami kpt. Krzysztofa Baranowskiego na Pogorii:

– współorganizator i nauczyciel pierwszej SzPŻ-1983/84 do Indii i Sri Lanki;

– nauczyciel Międzynarodowej SzPŻ-1988/89 wokół Ameryki Południowej;

– dyrektor i nauczyciel polsko-rosyjskich SzPŻ-2013 i SzPŻ-2015 dookoła Europy;

– oraz SzPŻ-2016 z Włoch na Morze Czarne i z powrotem.

Prowadzi zajęcia z historii, literatury, teatru i filmu w St. Petersburg College oraz na wydziale humanistycznym University of South Florida i historii USA w Hillsborough Community College.

Redaguje i prowadzi własny portal internetowy Periplus (http://periplus.pl/) oraz (razem z Krzysztofem Grubeckim) portal Żeglujmy Razem (www.zeglujmyrazem.com).

 

Autor: „Pogorią” na koniec świata (Wyd. Morskie, 1983), Szkoła (WKR, 2005), SzPŻ 1983/84. 3. Album rodzinny (e-book: WKR, 2017); Gibraltar: Cieśnina – Skała – Państwo (WKR, 2015; e-book: WKR, 2017).

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj