ebook Europa. Stop. Wschodnia. Stop - Marcin Wojciechowski,Katarzyna Kwiatkowska,Piotr Pogorzelski,Kamil Całus,Joanna Dziuba,Piotr Oleksy,Ziemowit Szczerek,Iwona Kaliszewska,Maciej Jastrzębski,Tomasz Kułakowski

Europa. Stop. Wschodnia. Stop

Reportaże ujęte w tym zbiorze to teksty będące zapisem bieżących chwil, ale mówiące o wydarzeniach szczególnych, które często zmieniły historię Europy Wschodniej i których konsekwencje odczuwamy do dziś; takim wydarzeniem była na przykład wojna pięciodniowa w Gruzji w sierpniu 2008 roku. Teksty te ilustrują również przemiany społeczne i mentalnościowe dokonujące się w regionie, takie jak problem homoseksualizmu w Rosji, ruchów neofaszystowskich, kryzys gospodarczy w mieście, które żyło z produkcji łyżek, a kiedy zakład padł, ludzie nie wiedzą, jak związać koniec z końcem.

 

(Małgorzata Nocuń, zastępczyni redaktora naczelnego Nowej Europy Wschodniej)

 

 

Europę Wschodnią można oglądać na wiele sposobów. Jednym z najciekawszych jest lektura reportaży. Bohaterowie tekstów reporterskich, ich losy, potrafią nieraz lepiej opowiedzieć o sytuacji w regionie niż sążniste analizy i syntezy. Autorzy "Nowej Europy Wschodniej" wyruszali do różnych krajów regionu, by opisać je dla nas, polskich czytelników. Byli dobrze przygotowani, znali realia i wiedzieli, o co pytać napotkanych ludzi. Nam pozostaje już tylko rozkoszować się dobrą lekturą.

 

(Andrzej Brzeziecki, redaktor naczelny "Nowej Europy Wschodniej")

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj